Aktualności arrow Historia misji arrow Chrystianizacja Węgier              
Advertisement
sie 10 2007
Chrystianizacja Węgier PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 

Nawrócenie Węgrów otworzyło drogę dla kultury chrześcijańskiej we wschodniej Europie, w jeszcze większym stopniu niż nawrócenie Polski. Środkowy Dunaj zawsze stanowił główne przejście pomiędzy Wschodem a Zachodem.

Węgrzy byli ludem koczowniczym pochodzenia ugrofińskiego, mieszkającym prawdopodobnie po obu stronach środkowego Uralu. Prawęgrzy odłączyli się od plemion ungrofińskich i nazwali siebie Magyar, czyli „mówiącymi ludźmi”. Pod koniec IX wieku wkroczyli na tereny, które zamieszkują do dzisiaj.

Terytorium dzisiejszych Węgier stanowiło w starożytności rzymską prowincję Panonię. W 896 roku dotarły tu plemiona Madziarów pod dowództwem Arpada. Po ciężkich bojach położyły one kres istnieniu państwa wielkomorawskiego, wraz z istniejącą tam organizacją kościelną. Wyprawy Węgrów docierały do południowych Niemiec, Francji i Włoch. Rozgromieni przez Ottona I w bitwie na Lechowym Polu, osiedlili się na wielkiej równinie naddunajskiej i zmieszali się z miejscową ludnością.

Duchowieństwo niemieckie zainteresowało się jeńcami węgierskimi i wielu misjonarzy chciało pozyskać dla Chrystusa ten budzący strach lud. Pewien biskup z Passawy o imieniu Peregrinus żywił skryte pragnienie stworzenia na Węgrzech arcybiskupstwa i objęcia władzy w tej metropolii. Dla tego przedsięwzięcia udało mu się podstępem zdobyć nawet poparcie Rzymu. Wysłał nad Dunaj wielu misjonarzy, ale swego celu nie dopiął.

Wobec rosnącego oporu przeciw najeźdźcom, węgierskie warstwy rządzące doszły do przekonania, iż Bóg chrześcijański ma większą moc od ich własnych bogów. W związku z tym były dwie możliwości wyboru: Rzym lub Konstantynopol.

W połowie X wieku na czele misji bizantyjskiej przybywa na Węgry biskup Hieroteos i część arystokracji przystępuje do chrztu. Jednakże po klęsce Węgrów na Lechowym Polu kontakty z Konstantynopolem urywają się. Dlatego kolejne poselstwo z prośbą o przysłanie biskupa rusza tym razem do Rzymu. W 974 roku Gejza, jako pierwszy książę węgierski, przyjmuje chrzest wraz z całą rodziną.

Decydujący etap chrystianizacji Węgier wiąże się z panowaniem syna księcia Gejzy – Vojka. Chłopak, wychowany przez nieznanego z imienia misjonarza, w wieku około 4 lat otrzymał chrzest i nowe imię Stefan. Postać Stefana Węgierskiego zapisze jedną z najwspanialszych kart w historii chrześcijaństwa. Toteż wszyscy jego następcy będą sobie poczytywać za zaszczyt to, że biorą na siebie jego dziedzictwo duchowe, zaś korona królów węgierskich do końca będzie nosić jego imię.

Stefan, idąc w ślady ojca, usilnie dążył do włączenia Węgier w chrześcijańsko-europejską kulturę, jednocząc kraj w oparciu o silną organizację kościelną. Dzięki zwycięstwu nad wieloma pogańskimi książętami umożliwił rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa w całym państwie. Duży wpływ wywarła na niego osobowość św. Wojciecha, który przebywał na Węgrzech w 997 roku. Władca żywił dla przyszłego męczennika prawdziwą część.

Politycznym i religijnym ambicjom Stefana sprzyjała jego inteligencja, konsekwencja i upór w postępowaniu z poddanymi, a w relacjach z najbliższymi - łagodność i miłość. Hagiografowie podkreślają jego ciągłe dążenie do prawdy i sprawiedliwości. Pozycję Stefana wzmocnił ślub z siostrą przyszłego cesarza niemieckiego Henryka II – Gizelą. Wspólnymi siłami prowadzili dzieło chrystianizacji kraju, fundowali wiele kościołów i klasztorów. Zbudowali przy tym kochającą się rodzinę. Wszyscy jej członkowie: Stefan, Gizela i ich syn Emeryk zostali wyniesieni do chwały ołtarzy.

Za zgodą papieża Sylwestra II w dniu 1 stycznia 1001 roku odbyła się koronacją Stefana na króla Węgier. Według relacji kronikarskiej podczas Mszy św. władca został namaszczony i konsekrowany świętym olejem. Po Eucharystii udzielił wszystkim pocałunku pokoju. Zgromadzeni całowali jego prawicę i święty pierścień i przyjęli błogosławieństwo. Biskup wraz z duchowieństwem, rycerzami i ludem śpiewał Kyrie elejson, dziękując Bogu za króla. Stefan do końca był lubiany i szanowany i uchodził za idealnego chrześcijańskiego władcę.

Ogromnym sukcesem króla Stefana było utworzenie, jeszcze w roku koronacji, pierwszego arcybiskupstwa węgierskiego w Ostrzychomiu, a 5 lat później kolejnego w Kalocsy. Mając własne metropolie, uniezależnił się w ten sposób od niemieckiej hierarchii kościelnej.

Stefan utworzył w sumie 10 biskupstw i dokonał imponującego dzieła. Nakazał, by na każde 10 osiedli przypadał jeden kościół. Poza tym powstało 8 opactw benedyktyńskich i 2 bazyliańskie oraz liczne hospicja dla pielgrzymów. Król zmarł w 1038 roku w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W widzeniu ofiarował swoją koronę Dzieciątku Jezus, siedzącemu na rękach Maryi. W czasie 40-letnich rządów św. Stefana Kościół węgierski wszedł na scenę życia religijnego w Europie i wniósł wielki wkład w kształtowanie się chrześcijaństwa na kontynencie.

Następcą pierwszego króla Węgier miał zostać jego syn Emeryk, który zapowiadał się na dobrego władcę. Zachowała się instrukcja św. Stefana dla swego potomka, zawierająca uniwersalistyczne ideały Ottona III. Autor przypisuje wielkość cesarstwa temu, że wolne było od przesądów narodowych i doradza księciu, aby chętnie przyjmował obcych i cudzoziemców „bowiem słabe i kruche jest królestwo, w którym panuje jeden język i jeden zwyczaj”. Królewicz zginął w niewyjaśnionych okolicznościach na polowaniu na 7 lat przed śmiercią Stefana, pogrążając ojca w głębokim smutku.

Wychowaniem Emeryka zajmował się eremita wenecki św. Gellert, późniejszy biskup Csanád i prawa ręka króla w jego działalności kościelnej. Gellert, zwany także Gerardem, zginął z rąk pogańskich Madziarów. W ten sposób stał się pierwszym węgierskim męczennikiem za wiarę w Jezusa Chrystusa. Było to w czasie kryzysu państwowego i buntu antychrześcijańskiego po śmierci króla Stefana Wielkiego. Podobnie jak w Polsce, ofiarą rebelii padli duchowni, klasztory i kościoły. Aż trzech biskupów zostało wówczas zamordowanych. Ponownie krew męczenników stawała się nasieniem pod kolejne zastępy chrześcijan.

 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
22 Listopada 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Cecylia, Marek,
Maur, Wszemiła
Do końca roku zostało 40 dni.