Aktualności arrow Pionierzy misji arrow Polacy jako misjonarze w Chinach              
Advertisement
sie 10 2007
Polacy jako misjonarze w Chinach PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 Misyjne zaangażowanie werbistów polskiego pochodzenia w Chinach stanowi jeden z wielu rozdziałów długiej i przebogatej historii udziału Polaków w dziele ewangelizacji Państwa Środka . Obecność Polaków na tym polu misyjnym sięga dalekiej przeszłości. Już w średniowieczu z misją dyplomatyczną do Chin udaje się Polak Benedykt z wrocławskiego zakonu Franciszkanów.

Brał udział w papieskiej misji poselskiej Jana de Plano Carpini na dwór wielkiego chana mongolskiego w 1246 r. Tej wyprawie zawdzięczamy pierwszą w średniowiecznej Europie relację o Chinach. Następnym rozdziałem był złoty wiek misji jezuickich w XVII wieku, i obecność wśród nich Polaków: Andrzeja Rudominy, Mikołaja Smoguleckiego, Michała Boyma i Jana Chrzciciela Bąkowskiego.

W XVIII wieku znani są w Chinach polscy Franciszkanie: Placyd Albrecht i Romuald Kocielski. W Chinach i Honkongu owocną pracę rozwinął ks. Augustyn Płaczek pochodzący ze Śląska. W XIX wieku szeroką akcję misyjną rozwinęli tam misjonarze św. Wincentego á Paulo. Misja ta została odnowiona w XX wieku, gdy Pius XI w 1928 r. powierzył temu zgromadzeniu nowe treny misyjne. W 1929 r. wyjeżdża do Chin pierwszych sześciu misjonarzy: przyszły biskup Shunteh ks. Ignacy Krause, ks. Antoni Górski, 3 seminarzyści i brat Stanisław Fedzin.

Następna grupa 9 misjonarzy przyjechała w 1932 do Uenczou w prowincji Czekiang. Wśród nich wielki rozgłos zyskał znakomity okulista ks. dr Wacław Szuniewicz, mianowany dyrektorem generalnym wszystkich szpitali katolickich w płn. Chinach . Lista polskich misjonarzy św. Wincentego á Paulo, którzy pracowali w latach 1929-1949 obejmuje ogółem 40 nazwisk.

Wielkie zasługi w dziele misyjnym na terenie Chin mają polscy Salezjanie (1906-1988), szczególnie przez pracę wychowawczą: Teodor Wieczorek, Franciszek Pyka, Jan Siara, Jan Urban, Jan Buchta, Wiktor Spinek, Władysław Wieczorek, Antoni Wróbel, Marian Mielczarek, Tomasz Szeliga, Paweł Prokopowicz, Feliks Głowacki. Należy też pamiętać o udziale w ewangelizacji Chin sióstr zakonnych ze Zgromadzenia św. Wincentego á Paulo, Urszulanek Unii Rzymskiej w Harbinie i Franciszkanek Misjonarek Maryi. Chiny były obecne w świadomości polskiego katolika także przez czasopiśmiennictwo misyjne.

Bogatą dokumentacje na temat polskiego zaangażowania w misjach na terenie Chin zawierają materiały z sesji eklezjologiczno-misjologicznej, która odbyła się we wrześniu 1988 r. w Pieniężnie. Materiały te zostały opublikowane pod red. ks. dr Eugeniusza Śliwki „Kościół katolicki w Chinach. Przeszłość-Teraźniejszość-Przyszłość”, Pieniężno 1988, s. 20-142. Por. A. Miotk, Udział Polaków w dziele ewangelizacji w latach 1000-2000, w: „Studia Warmińskie” Tom XXXVIII (2001), s. 207-219.
 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
22 Listopada 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Cecylia, Marek,
Maur, Wszemiła
Do końca roku zostało 40 dni.