Aktualności arrow Misje i Kultury arrow Tradycja Tsam w Mongolii odżywa              
Advertisement
sie 09 2007
Tradycja Tsam w Mongolii odżywa PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
09.08.2007.

 


W klasztorze Amarbayasgalant, 310 km od stolicy Mongolii Ułanbatoru, w dniach 22-24 sierpnia po raz drugi od 65 lat odbywa się doroczna ceremonia tańca Tsam.
Tradycja wykonywania tego popularnego szczególnie w XIX w. buddyjskiego tańca w maskach, odzwierciedlającego rytuały tantryczne, została przerwana w 1937 r. wskutek prześladowania buddyzmu przez władze komunistyczne i przywrócona we wrześniu 2002 r.

Tsam jest jednocześnie ceremonią religijną, obrazującą nauki buddyjskie poprzez taniec, i formą teatralną. Wykonawcy noszą bogato zdobione kostiumy i maski, odpowiadające znanym postaciom buddyzmu tybetańskiego - świętym, demonom, zwierzętom i ludziom.

O charakterze postaci decydują kolory i zdobienia masek i strojów.
Początki Tsam datuje się od VIII w., kiedy tybetański władca Trisong Detsen zaprosił z Indii wielkiego nauczyciela buddyjskiego Padmasambhavę, by pobłogosławił pierwszy w Tybecie buddyjski klasztor Samye; <>
podczas ceremonii prawdopodobnie wykonano taniec wzorowany na indyjskim, który potem otrzymał cechy kultury tybetańskiej.

Tańce przedstawiają ważne wydarzenia z historii buddyzmu tybetańskiego (np. zwycięstwo buddyzmu nad lokalną religią bon), buddyjskie legendy i przypowieści; sposób wykonania, rzadziej treść, różni się w zależności od tradycji danego klasztoru, jako że przed czasami komunizmu z 700 mongolskich klasztorów 500 miało swoje lokalne rodzaje Tsam. Klasztor Amarbayasgalant ("Pałac Boskiej Medytacji") w prowincji Selenge, zbudowany w 1730 r. na cześć Undur Gegeen Zanabazara (1635-1723; uczony, działacz religijny i rzeźbiarz, słynna postać mongolskiego buddyzmu), był niegdyś jednym z najważniejszych centrów religijnych w Mongolii.

Na jego budowę użyto 3730 kg srebra, w czasach jego świetności mieszkało tutaj ponad 6 tys. mnichów - obecnie mieszka ich tutaj zaledwie około 50, a budynki są wciąż restaurowane po represjach, jakie spotkały klasztor podczas rządów komunistycznych. W latach 1937-38 mnisi zostali wymordowani, a gromadzone przez ponad 200 lat cenne książki, sutry, dzieła sztuki i kultu religijnego - zniszczone. Świątynia popadła w ruinę i stała opuszczona przez ponad 50 lat. Dopiero po upadku komunizmu w 1990 r. mongolscy wierni zaczęli odbudowywać klasztor i wskrzeszać jego tradycje.

Małgorzata Madej
 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.