Aktualności arrow Moje zgromadzenie - SVD Werbiści arrow Rok świętych Arnolda i Józefa              
Advertisement
gru 14 2007
Rok świętych Arnolda i Józefa PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
14.12.2007.

Wkrótce będziemy obchodzić 100-lecie śmierci naszych dwóch świętych: św. Józefa Freinademetza – 29 stycznia 2008 roku i św. Arnolda Janssena – 15 stycznia 2009 roku. XVI Kapituła Generalna zaleciła, aby zarząd generalny werbistów oraz prowincje/regie zorganizowały specjalne uroczystości z okazji tych rocznic. W duchu tego zalecenia Rady Generalne Zgromadzenia Słowa Bożego i Sióstr Służebnic Ducha Świętego spotkały się 22 stycznia 2007 roku, aby przedyskutować i zaplanować wspólne obchodzenie tych uroczystości.

Podczas spotkania uzgodniliśmy, że będziemy celebrować te wydarzenia wspólnie, jako Rodzina Arnoldowa. Zaproszono także Siostry od Wieczystej Adoracji, które wyraziły zgodę na dołączenie się do tych rodzinnych obchodów. Świętując te wydarzenia wspólnie, mamy nadzieję wzmocnić pragnienie i wizję św. Arnolda o wzajemnym podtrzymywaniu się na duchu i dopełnianiu w realizacji tej samej misji.

Wszyscy wciąż jeszcze pamiętamy i cenimy sobie doświadczenie radości podczas naszej wzajemnej współpracy w okresie przygotowań do kanonizacji Arnolda i Józefa. To poczucie rodzinności i partnerstwa w misji pragniemy kontynuować i pogłębić.

Jako owoc naszej wspólnej dyskusji i planowania, miło nam ogłosić

ROK ŚWIĘTYCH ARNOLDA I JÓZEFA

pod hasłem:

„Jak cenne jest życie poświęcone misjom”

29 stycznia 2008 – 15 stycznia 2009  

Rok ten rozpocznie się uroczystościami 100-lecia śmierci św. Józefa Freinademetza w dniu 29 stycznia 2008 roku i zostanie zamknięty 15 stycznia 2009 roku obchodami setnej rocznicy śmierci św. Arnolda Janssena. 

1. Główne cele 

Obchody Roku Świętych Arnolda i Józefa winny mieć na uwadze następujące cele:

1.1. Pogłębienie swojej własnej wiedzy o naszych obu świętych.

1.2. Wspólne wzrastanie jako jednej rodziny.

1.3. Przybliżenie sylwetek naszych świętych Kościołom lokalnym.

1.4. Lepsze dotarcie do naszych świeckich współpracowników.

2. Zasady ogólne  

Jubileuszowe obchody winny charakteryzować następujące zasady:

2.1. Te dwa wydarzenia winny być świętowane wspólnie; święci Arnold i Józef byli zawsze postrzegani jako bardzo bliscy sobie.

2.2. Należałoby skupić się nie tyle na ich osobowościach, ile na idei dla której żyli i na wartościach za którymi się opowiadali. Szczególnie chcielibyśmy ukazać ich odniesienie do dzisiejszych czasów.

2.3. Nacisk należy położyć bardziej na uroczystości w ramach prowincji czy wspólnot miejscowych, niż na główną uroczystość w Steyl, Oies czy Rzymie. Tak naprawdę, nie przewiduje się głównej uroczystości na którą mieliby być zaproszeni członkowie naszej rodziny zakonnej z prowincji i regii. Powodem tego jest to, iż jednym z głównych celów jest przybliżenie obu świętych i ich przesłania na dziś ludziom w naszych krajach, parafiach, misjach i instytucjach.

2.4. Uroczystości winny być raczej skromne, odzwierciadlające życie świętych Arnolda i Józefa.

3. Rola zarządów generalnych 

Rolą zarządów generalnych będzie głównie animowanie i zachęcanie od uroczystości lokalnych oraz dostarczanie pewnych wytycznych. „Centralna Komisja Planowania” roku jubileuszowego, w skład której wchodzi 2 werbistów i 2 Siostry SSpS, została ustanowiona przez nasze generalaty do podwójnego zadania, aby zaplanować obchody w Rzymie, co z kolei służyć będzie jako punkt odniesienia dla prowincji/regii. Poprzez  powołaną Centralną Komisję Planowania generalaty zamierzają udostępnić:

3.1. wydawany raz na dwa miesiące, we współpracy z Centrum Duchowości Arnolda Janssena w Steyl, przewodnik do medytacji;

3.2. we współpracy z prowincją włoską film na DVD z kanonizacji oraz wideo „Der Chinese aus Tirol” w niemieckiej, włoskiej angielskiej i hiszpańskiej wersji językowej.

3.3. inne materiały, jak artykuły, modlitwy, rozważania, zdjęcia i bibliografie.

3.4. specjalny, okolicznościowy dział na stronach internetowych werbistów i sióstr SSpS. Dział ten będzie zawierał przewodnik do rozważań (3.1.), różne materiały (3.3.), spis rozmaitych akcji w prowincjach/regiach, instytucjach, parafiach. O szczegółach działu Centralna Komisja Planowania poinformuje nieco później. Komisja dysponuje dwoma adresami e-mailowymi – Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć i Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć .
 
4. Inne sugestie 

Zarząd Generalny Zgromadzenia Słowa Bożego zwrócił się do Prowincji Niemieckiej, Włoskiej i Chińskiej, także do Centrum Duchowości Arnolda Janssena w Steyl, aby przedstawili swoje propozycje celem nadania większego znaczenia tym uroczystościom. Biorąc pod uwagę te propozycje, przedstawiamy teraz pewne sugestie dotyczące sposobu obchodzenia uroczystości w prowincji/regii:

4.1. Środki społecznego przekazu

  • wykorzystanie istniejących już publikacji, zarówno werbistowskich jak i siostrzanych, celem upowszechniania wiedzy o naszych świętych oraz ich przesłania na dziś;
  • tam gdzie to możliwe, wykorzystanie diecezjalnych i lokalnych magazynów i gazet, aby w nich publikować artykuły o naszych świętych i naszych zgromadzeniach; 
  • można też wydrukować kalendarz z myślami świętych Arnolda i Józefa;
  • wykorzystać radio i TV, stosownie do możliwości i praktyki danego kraju, celem wzrostu świadomości i wiedzy o naszych świętych – okazją mogą być zbliżające się święta liturgiczne;
  • przygotować DVD, CD czy inne nośniki, które będą wyraźnie prezentować wartości dla których  żyli nasi święci, w języku jak najbardziej zrozumiałym, szczególnie dla młodych;
  • wykorzystać utalentowanych artystów dla skomponowania pieśni, dzieł sztuki, przedstawień, itp.

4.2. Rekolekcje i dni skupienia

w prowincjach, wspólnotach czy indywidualnie skupione na postaciach obu świętych.

4.3. Modlitwy i celebracje liturgiczne

wykorzystując teksty liturgiczne już istniejące, albo sporządzić nowe.

4.4. Pielgrzymki

Można je zorganizować na szczeblu diecezjalnym, parafialnym czy danej instytucji, szczególnie dla naszych świeckich współpracowników.

W EUROPIE – programy pielgrzymek do Steyl, Goch czy Oies będą przygotowane przez prowincje niemiecką i włoską.

Inne KONTYNENTY – zakładając, że w niektórych krajach są już kościoły, małe kaplice czy sanktuaria poświęcone świętym Arnoldowi i Józefowi, można pielgrzymować do tych miejsc.

Drodzy Bracia i Siostry,

Zapraszamy Was do pełnego zaangażowania i do waszej kreatywności poprzez cały rok jubileuszowy, zachowując w pamięci nasze wskazania, szczególnie ich

główne elementy. Jeśli chodzi o te aspekty naszej rodzinnej celebracji w których siostry od wieczystej adoracji nie będą mogły czynnie uczestniczyć, zapewniły nas, iż przez adorację i modlitwę wstawienniczą przed Panem ukrytym w Najświętszym Sakramencie wniosą swój wkład w kontemplacyjny wymiar naszych uroczystości, co zapewne byłoby życzeniem świętych Arnolda i Józefa. Niech te uroczystości pogłębią naszą znajomość obu świętych, pomagają nam wzrastać jako jedna rodzina i przyczynią się do rozszerzenia wiedzy o nich w różnych Kościołach lokalnych.  

Złączeni w Słowie Wcielonym i Duchu Świętym

S. Agada Brand, SSpS

S. Mary Cecilia, SSpSAP

O. Antoni Pernia, SVD 

 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.