Aktualności arrow Moja książka-Motorowką z Jezusem arrow Inkulturacja na codzień              
Advertisement
sie 20 2007
Inkulturacja na codzień PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
20.08.2007.

 

Dla Malgaszy ogromne znaczenie ma błogosławieństwo jako takie. Nawet rodzaj religii nie jest tak ważny, jeśli błogosławisz to znaczy ze pragniesz dla nich dobra. Stad na przykład kiedy urządziłem święto rybaków we wiosce Anilavinany to wszyscy przyszli, bo misjonarz błogosławił. Wiadomo ze tam tylko 1% to chrześcijanie.


Po refleksji spróbowałem "ochrzcić" malgaskie błogosławieństwo i użyć je do liturgii katolickiej przy rożnych okazjach. Kiedy król wioski błogosławi to używa symboliki liczb. Dla malgaszy liczba „6”- to liczba doskonała, pełnia błogosławieństwa, pomyślności itd.

Kiedy następuję formuła błogosławieństwa, to król który spełnia równocześnie funkcje kapłańską wypowiada: „Jeden, dwa, trzy- obyś był błogosławiony trzykrotnie, napełniony laska trzykrotnie…..cztery, piec, sześć- sześciokrotnie potężny Zanachary, sześciokrotnie święty, sześciokrotnie ublogoslawiony przez Andriamanitra…”

W całym tym błogosławieństwie wartość sakralna i symboliczna ma woda, która król obrzuca zebranych. Wychodząc z tekstu podstawowego tradycyjnego błogosławieństwa przemieniłem następująco: „Jeden, dwa, trzy- Ojciec, Syn i Duch Święty, Trojjedyny Bog, jeden w naturze, jeden w miłości, jeden w istocie…cztery, piec, sześć- niechaj Cie błogosławi swoja pełnią sześciokrotnie swiety, sześciokrotnie doskonały, sześciokrotnie potężny prawdziwy Bog i Zbawca. Przez Chrystusa Pana naszego.”

Zauważamy ze to liczba „7” wyraza doskonałość w Pismie Świętym. Inaczej w tradycyjnej kulturze malgaskiej, która ma bezpośrednie związki z kultura arabska.

Zatem na dzisiejszy dzień i cale Twoje zycie drogi Gosciu mojej strony błogosławię ci „sześciokrotnie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen”
                                                             
Zdzislaw, svd

 

 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
22 Listopada 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Cecylia, Marek,
Maur, Wszemiła
Do końca roku zostało 40 dni.