Aktualności arrow Moja książka-Motorowką z Jezusem arrow Nie potępiam Czarownic...              
Advertisement
sie 20 2007
Nie potępiam Czarownic... PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
20.08.2007.

 

Być może tytul mojej refleksji szokuje co niektórych, ale pragne go uzasadnic. Kilka lat temu ochrzciłem pewna starsza kobiete Malgaska zwana Maria. To mie przyjęła na chrzcie. Od kilku ladnych lat już nie mogla chodzic. Pochodzila z wioski Anilavinany znanej z polowu ryb w Oceanie Indyjskim. Przy codziennie wzburzonych wysokich falach trzeba nielada odwagi i umiejętności, aby w takich warunkach wypływać trzymetrowa lodeczla w glab morza na polow. A takie jest codzienne zajecie wszystkich mężczyzn we wiosce Anilavinany. Zdarza się nierzadko, ze ktorys już nie powraca do wioski zaginiony w otchlani Oceanu.

Ta wioska była mi najtrudniejsza w zdobyciu. I do dzis nie moge powiedziec, ze już jest zdobyta... We wiosce duzo się pije, maja za co bo z polowu ryb idzie dobrze wyżyć.
Dalej bardzo zakorzeniony jest tutaj kult TROMBA, tzw. ryt owładnięcia, po prostu ceremonia wzywania duchow przodkow szukajac ich wstawiennictwa, uzdrowienia, mocy nadprzyrodzonych. Kobiety czesto pragna w ten sposób zapewnic sobie płodność, co ma wielkie znaczenie dla niewiast na Madagaskarze.
Napisałem, iż nie potępiam czarownic…Otoz sprobujmy postawic się na miejsce przeciętnej kobiety w buszu, zdala od cywilizacji, nie znającej nic wiecej poza swoja wioska. To jej caly swiat. Być może kiedys poszla kilkadziesiąt kilometrow dalej, ale nic poza tym. Nie posiadając zadnego innego odniesienia, punktu wartościowania w sytuacji zagrozenia, choroby, problemu, gdzie miala się udac…

Dlatego w swoim pragnieniu duchowosci jako takiej decyduje się na to co jest jej znane, co pod reka. To takie naturalne. W ten sposób odpowiedziala mi Maria z Anilavinany kiedy jej zapytałem dlaczego uprawiala tradycyjny okultyzm, czyli ryt Tromba. Ksiezoszku, a czego miałam się uchwycic …odpowiedziala. My nic nie wiedzieli…

Takich odpowiedzi mógłbym cytowac dziesiątki. To pomoglo mi zrozumiec, iż wielu mimo ze nie zna Chrystusa będzie zbawionych. Nie sa winni iż Go nie mieli szans poznac. Dlatego dzisiaj modlmy się za Bogu ducha winne czarownice na Madagaskarze, które w dobrej wierze szukaja doświadczenia nadprzyrodzoności, używając amuletow czarodziejskich, praktykując okultyzm itd.

Wiele razy widziałem jak te osoby po przyjeciu chrztu stawaly się kolumnami nowych wspólnot i swoja gorliwością przewyższały wielu, na wzor sw. Magdaleny. Bowiem bardzo umiłowały, zatem wiele im zostalo odpuszczone…

Niechaj ten przykład pomoze nam dowartościować dar wiary jaki posiadamy. Jakze często nie wiemy co posiadamy, dlatego nie stac nas na modlitwe, aby inni go posiedli..

O.Zdzislaw, svd

 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
22 Listopada 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Cecylia, Marek,
Maur, Wszemiła
Do końca roku zostało 40 dni.