Aktualności arrow Świadectwa z misji arrow Życie za ubogich              
Advertisement
sie 13 2007
Życie za ubogich PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
13.08.2007.

 

Oskar Arnulfo Romero przyszedł na świat 15 sierpnia 1917 roku w Ciudad Barrios, w prowincji San Miguel, około 140 kilometrów na wschód od stolicy kraju San Salvador. Studiował w Salwadorze i Rzymie, po ukończeniu nauki otrzymał święcenia kapłańskie 4 kwietnia 1942 roku. Pracę duszpasterską rozpoczął w swojej rodzinnej diecezji, San Miguel, później otrzymał urząd wikariusza generalnego tej diecezji. W 1966 roku został sekretarzem Konferencji Biskupów Salwadoru oraz delegatem latynoamerykańskiej Rady Episkopatu.

W 1968 roku w Medellin odbyła się Konferencja Biskupów mająca ogromne znaczenie dla odnowy Kościoła latynoamerykańskiego. Podjęto temat bardzo trudnych pytań: Jak odnoszą się względem siebie "dobrobyt na ziemi i życie wieczne"? Czy mają sens przemiany gospodarcze, wyzwolenie i przemoc?

Pytania te miały szczególne znaczenie dla Salwadoru: kraju najmniejszego i najgęściej zaludnionego, bowiem na 22 tys. km2 żyje ponad 5 mln mieszkańców. 46% ludności jest w wieku poniżej piętnastu lat. Połowa ludności musi żyć z mniej niż 10$ miesięcznie, a tylko 16% ma pracę przez cały rok. W latach siedemdziesiątych krajem rządziła "prawica" składająca się z bogatych właścicieli ziemskich, wojska oraz członków grup paramilitarnych uciekających się nie rzadko do przemocy i mordów dokonywanych na niewinnych ludziach.

Druga strona to "lewica": biedacy, którzy na gwałt odpowiadają gwałtem. Kościół w tej sytuacji musiał podjąć się nowych zadań, którymi okazały się: "opowiedzenie się za ubogimi", "duszpasterstwo profetyczne" oraz religijne "wspólnoty podstawowe". Te przełomowe hasła były znane księdzu Romero i sprawiły, że jego życie potoczyło się w szczególny sposób.

W 1975 roku Romero został biskupem Santiago de Maria, a w 1977 roku otrzymał urząd arcybiskupa w San Salvador, stolicy Salwadoru. Do arcybiskupa zaczęły dochodzić informacje o okrucieństwach popełnianych na księżach, nauczycielach, katechetach i liderach religijnych "wspólnot podstawowych". Ludzie, których krewni zostali zamordowani w okrutny sposób, błagali arcybiskupa o pomoc. Zaniepokojony tą sytuacją, a także brakiem zainteresowania ze strony rządu sytuacją bytową ludności, postanowił zabrać głos. W swoich kazaniach nie opowiadał się po stronie lewicy, co zarzucało mu wiele osób, ale krytykował cierpienie niewinnych ludzi, nieposzanowanie praw człowieka, a szczególnie stawał w obronie ubogich.

Za walkę o poszanowanie godności ludzkiej, otrzymał w 1978 roku doktorat honoris causa Uniwersytetu Georgetown w USA, a w 1980 Uniwersytetu Lowanium w Belgii oraz nagrodę pokojową szwedzkiego Komitetu Ekumenicznego.

Działalność arcybiskupa zaczęła przeszkadzać, tym którzy dopuszczali się przemocy. Mimo licznych szykan i gróźb coraz głośniej wołał o sprawiedliwość i poszanowanie praw najmniejszych. Prawda jaką głosił z coraz większą siłą stawała się dla rządzących nie do zniesienia, dlatego też został zastrzelony przez nieznanego sprawcę. Stało się to 24 marca 1980 roku.

W Niedziele Palmową 30 marca 1980 roku odbyła się msza żałobna odprawiona przez kardynała Ernesto Corripio. W obecności setki księży, zakonników , katechetów i kilku tysięcy Salwadorczyków. Ludzie trzymając w rękach gałązki oliwne uczestniczyli we Mszy św., gdy nagle wybuchła bomba. Zginęło 30 osób, a 300 zostało rannych.

BIBLIOGRAFIA:
Oskar A. Romero . Zamordowany w obronie ubogich. Warszawa 1984

 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.