Aktualności arrow Moje zgromadzenie - SVD Werbiści arrow Zakonność i Misyjność              
Advertisement
lip 27 2007
Zakonność i Misyjność PDF Drukuj Email
Dodał: Krzysztof Laskowski   
27.07.2007.
Przez pierwsze 10 lat istnienia Domu Misyjnego nie było formalnie ślubów zakonnych, jednak idea leżąca u podstaw założenia SVD oraz duch powołanego do życia Instytutu misyjnego był od samego początku zakonny. Przyjęto regułę Trzeciego Zakonu Św. Dominika. Z powodu braku ślubów nie możemy nazywać się zakonem, ani kongregacją. W miejsce ślubów wprowadzono tzw. „oblatio”, czyli ślub posłuszeństwa.

W 1882 bracia złożyli trzy śluby zakonne według reguły różniącej się od reguły kleryckiej. Kapituła generalna z roku 1884 wprowadziła również śluby dla stanu kleryckiego. Według prawa kanonicznego były to śluby prywatne, choć składano je publicznie w czasie uroczystej liturgii stosownie do przepisów konstytucji. Z papieską aprobatą konstytucji 2 maja 1901 roku nastąpiła zmiana ślubów prywatnych na publiczne.

W konstytucji z 1898 czytamy: „Niech przeto odjeżdżający do misji nie uważają, że przestali być zakonnikami, kiedy rozpoczynają być misjonarzami> Będą nimi, jeśli równocześnie będą dobrymi zakonnikami” . Arnold Janssen realizował konsekwentnie w założonym przez siebie zgromadzeniu ideał zakonny, który widział w powiązaniu i jedności z ideałem misyjnym. Życie zakonne miało stanowić siłę napędową naszej misjonarskiej posługi. Do wyróżniającego elementu naszej tożsamości werbistowskiej należy jedność naszego powołania zakonnego i misyjnego.

charyzmat misyjny

Charyzmat Zgromadzenia określa zadanie i cel Zgromadzenia, duchowość zaś wyraża owo principium movens (zasadę poruszającą), dzięki której charyzmat jest realizowany. Intencja założyciela i pozostawione zalecenia wykazują dobitnie na główny cel naszego Zgromadzenia, którym jest: głoszenie Ewangelii tym, którzy jej jeszcze nigdy nie słyszeli, lub tym, którym ją głoszono w sposób niewystarczający. Byłoby zdradą i osłabieniem charyzmatu zgromadzenia, gdybyśmy zbyt powierzchownie nazywali pracą misyjną wszelką możliwą działalność i usiłowali usprawiedliwić w ten sposób każde swoje przypadkowe zajęcie .
 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.