Aktualności arrow Refleksje Misyjne arrow Nowa teologia misji?              
Advertisement
sie 12 2007
Nowa teologia misji? PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

Papież zgadza się zasadniczo z tą sugestią, podtrzymuje jednak, że choć kryterium geograficzne jest „niezbyt dokładne i zawsze tymczasowe”, pozostaje jednak wciąż miarodajne. W odniesieniu do definicji soborowej dodaje jednak cztery „dookreślenia”.

Po pierwsze, istnieją obszary, na których, co prawda, żyją chrześcijanie, ale nie stanowią oni ludności miejscowej — są to na przykład chrześcijanie–emigranci. Można tu wspomnieć choćby kraje Afryki Północnej. Mimo że istnieją tam starożytne struktury kościelne, nie można tych Kościołów uważać za w pełni dojrzałe. Po drugie, istnieją miejsca, w których wspólnoty chrześcijańskie „są tak małe, że nie są rozpoznawalnym znakiem chrześcijańskiej obecności”. Można tu przywołać wiele krajów Azji, w których nominalnie istnieją wspólnoty chrześcijan, ale są one prawie niezauważalne w wielkiej masie wyznawców innych religii.

Po trzecie, na niektórych terenach wspólnotom chrześcijańskim brakuje „dynamizmu potrzebnego do ewangelizowania własnych społeczeństw”. Takich wspólnot kościelnych też nie można uznać jeszcze za dojrzałe. Po czwarte, na niektórych terenach istnieją wspólnoty chrześcijan, które składają się jednak z „ludności będącej mniejszością niewłączoną w dominującą kulturę narodową”. Jest to wyraźna aluzja do Indii, zwłaszcza do wspólnot kościelnych złożonych z ludzi niższych kast, którzy przez większość społeczeństwa są stawiani poza marginesem kultury narodowej.

Choć Kościół istnieje na takich terenach, nie jest on jeszcze dojrzały. Jest stale w stanie misji.Poza „kręgami terytorialnymi” Papież zwraca uwagę na fenomen „nowych światów i zjawisk społecznych”. Pierwszym z nich są miasta. Przez wiele lat misjonarze zajmowali się głoszeniem Dobrej Nowiny najbiedniejszym ludom mieszkających w odległych wioskach. Taka działalność miała swoje znaczenie, ale dziś nie można też zapomnieć o pracy w wielkich miastach, w których żyje coraz więcej ludzi. To tam tworzą się „nowe zwyczaje i wzorce życiowe, nowe formy kultury i wzajemnych odniesień, które wywierają wpływ na ludzkość”.

Warto zwrócić uwagę, że w krajach wysoko rozwiniętych i w starych metropoliach takich, jak Paryż, Londyn czy Nowy Jork, chrześcijanie są obecni, choć często ich liczba się zmniejsza. W metropoliach chrześcijańskich krajów rozwijających się takich, jak Mexico City, Manila czy Săo Paulo, chrześcijanie są obecni i odgrywają ważną rolę w społeczeństwie. Jednak w wielkich miastach niechrześcijańskich krajów rozwijających się — w Kairze, Bombaju czy Dżakarcie — chrześcijanie stanowią mniejszość, która nie jest w stanie wpływać na społeczeństwo i odgrywać w nim znaczącą rolę społeczną.

Planując działalność misyjną dzisiaj, trzeba brać pod uwagę tę rzeczywistość. Wśród innych „nowych światów” Papież wspomina coraz większą liczbę młodych, niespotykane dotąd na tak wielką skalę migracje oraz zjawiska nędzy. Zwyczajne środki często nie są w stanie zaradzić tym potrzebom.

Trzecią grupę nowych „kręgów” misyjnych stanowią „obszary kulturowe, czyli współczesne areopagi”. W tym miejscu najwięcej uwagi Jan Paweł II poświęca środkom przekazu. Obserwując nawet tylko naszą polską sytuację, widać jak wielką rolę odgrywają w niej telewizja, radio, prasa czy Internet. W krajach misyjnych sytuacja jest podobna. Dziś w działalności misyjnej nie wystarczy tylko korzystać z tych środków. Trzeba samo orędzie Chrystusa włączyć w tę kulturę, która się tworzy.

Są też inne współczesne areopagi, takie jak „zaangażowanie na rzecz pokoju, rozwoju i wyzwolenia ludów, praw człowieka i narodów, przede wszystkim mniejszości, działanie na rzecz kobiety i dziecka, ochrona świata stworzonego”. Zaangażowanie w różnych dziedzinach jest dziś koniecznym elementem współczesnej działalności misyjnej. Istnieją też areopagi kultury, prac badawczych, stosunków międzynarodowych.

ks. WOJCIECH KLUJ, OMI

 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
22 Listopada 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Cecylia, Marek,
Maur, Wszemiła
Do końca roku zostało 40 dni.