Aktualności arrow Refleksje Misyjne arrow Po co gra to radio?              
Advertisement
sie 12 2007
Po co gra to radio? PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 Planowałem przesłanie całkiem innego tekstu do 20 numeru magazynu RUAH (felieton miał dotyczyć m.in. trendów w muzyce chrześcijańskiej w USA). Jednak w ostatniej chwili zdecydowałem się na zmianę tematu. W sierpniu przyleciałem na wakacje do Polski. Z nadzieją przystąpiłem do przeszukiwania pasma radiowego chcąc wstroić się w rodzime, chrześcijańskie fale. W gąszczu jednakowo brzmiących stacji wreszcie trafiłem na "radio dobrze nastawione". Kilkudniowe przysłuchiwanie się tej chrześcijańskiej radiostacji zmotywowało mnie do napisania tego artykułu.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że tekst ten jest moja osobistą opinią. Mieszkając w Stanach miałem możliwość przysłuchiwania się paru tamtejszym chrześcijańskim rozgłośniom. <> Nie oznacza to, że jestem zwolennikiem bezkrytycznego przenoszenia amerykańskich wzorców w polski eter, jednak chrześcijańskie media w USA mają zdecydowanie inny program - są "inaczej" nastawione. Sprawę ich wartościowego programu rozwinę w dalszej części, a teraz chciałbym wrócić do mojego polskiego doświadczenia. Z pewnymi oczekiwaniami zacząłem wsłuchiwać się w wymienioną na wstępie radiostację.

Mija pierwsza godzina, druga, trzecia ...jeden dzień, później następny i następny... a w końcu zaczynam się zastanawiać i zadawać pytanie " o co tutaj chodzi?!" Jaki jest cel serwowania katolikom w Polsce kolejnej kopii komercyjnego radia tj. RMF ? (a kopie jakie są, każdy słyszy). Jedyną zauważalną programową różnicą jest wkręcenie modlitwy, nabożeństw i czytania fragmentu Pisma Świętego pomiędzy ... "poruszające" piosenki np. Budki Suflera czy Madonny. Oj, jak boli.... boli mnie nieświadomość i niedocenianie wagi słowa. Z jednej strony nadawanego Słowa Bożego, które ma moc przemieniać ludzkie życie, a jest zagłuszane przez komercyjną papkę. Z drugiej strony nadawanych popularnych świeckich piosenek, których słowa nierzadko chełpią szybką miłość i egoizm, drwią z naszej wiary i nijak się mają do Miłości Bożej, Zbawienia i powołania do świętości. W Piśmie Świętym jest napisane, że wiara rodzi się ze słuchania. A co się rodzi ze słuchania takiej mieszanki?

Tomek Wienke
 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.