Aktualności arrow Refleksje Misyjne arrow CYBERMISJONARZE              
Advertisement
sie 12 2007
CYBERMISJONARZE PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

„Katolicy powinni stać się „cybermisjonarzami” — uważa Federacja Konferencji Biskupów Azji (FABC), która ostatnio zachęciła duchowieństwo, seminarzystów, osoby zakonne i świeckich do intensywnego korzystania z Internetu w dziele ewangelizacji. Według azjatyckich biskupów, Kościół powinien uczynić „wszystko, aby dzięki nowym technologiom komunikacyjnym rozwijać kontakt z młodym pokoleniem”. Internet otworzył drzwi dla nowych form ewangelizacji.

„Kościelne strony internetowe muszą być atrakcyjne, interaktywne, stale aktualizowane, muszą dostarczać informacji, ale też kształtować dialog z innymi religiami i kulturami” — podkreśliła FABC.

Apel azjatyckich biskupów ma wartość uniwersalną. Dobrze zresztą znamy tę rzeczywistość — Polska jest krajem, w którym chrześcijanie potrafili już wykazać się dużą inicjatywą, zapałem, pomysłowością i twórczością w dziedzinie duszpasterskiego wykorzystania Internetu. Coraz mniej jest tych, którzy są przekonani, że z Internetu może płynąć tylko zło (wszechobecna pornografia!), a coraz więcej takich, którzy po prostu traktują go jak narzędzie — posiadające swoje ograniczenia, ale niezwykle pożyteczne.

Czy cybermisjonarze to szczególny gatunek misjonarzy? Tak — bo można nim zostać, nie wychodząc z własnego domu albo siedząc w kawiarence internetowej. Nie — bo istota działalności jest taka sama, specyficzne są jedynie metody.
Internauci — wbrew pozorom powierzchownego, czasem wulgarnego języka, jakim się posługują — to ludzie, którzy, tak jak wielu współczesnych, pragną Boga i doświadczeń duchowych, pragną poczucia wspólnoty.

Istnieje ryzyko, że świat wirtualny może się dla nich stawać namiastką rzeczywistych wspólnot. Chrześcijanie powinni im pomagać, by w świecie wirtualnym mogli odnajdywać wskazówki, jak żyć w świecie realnym. Cybermisjonarze, używając języka „kultury internetowej”, powinni wyprowadzać ludzi ku głębszej wspólnocie — z innymi i z Bogiem — jakiej można doświadczyć w Kościele.

Cybermisjonarze — jak wszyscy misjonarze — muszą zatem dobrze znać kulturę i język tych, do których są posłani. Dlatego dobrze się dzieje, że zaczyna się też rozwijać w Polsce teologiczna refleksja nad cyberświatem. Nie wystarczy bowiem wiedzieć, jak podłączyć się do sieci, by przez Internet pomagać ludziom w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania egzystencjalne.

Zbigniew Nosowski

 

 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
22 Listopada 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Cecylia, Marek,
Maur, Wszemiła
Do końca roku zostało 40 dni.