Aktualności arrow Refleksje Misyjne arrow Misja wietnamska w Polsce              
Advertisement
sie 12 2007
Misja wietnamska w Polsce PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

Ludzie szukający schronienia przed różnymi formami prześladowań lub po prostu chleba i lepszej przyszłości przybywają również do Polski. Nie tak dawno Polacy masowo emigrowali do innych krajów z powodów zarówno politycznych, jak i ekonomicznych. Dziś sytuacja się odwróciła i Polska stała się krajem, w którym wielu migrantów pragnie znaleźć schronienie. Najczęściej przygania ich tu strach przed represjami albo głód.

Przybywają z różnych krajów Afryki i Azji. Wśród przybyszów z Azji uwagę zwracają Wietnamczycy. Ich obecność stała się szczególnie widoczna po 1989 r. Mieszkają wśród nas, pracują i usiłują znaleźć swe miejsce w społeczeństwie. Mimo to niewiele wiemy o ich problemach, przekonaniach religijnych, marzeniach i tęsknotach, co sprawia, że nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele nas łączy.

Co nas łączy?

Wbrew pozorom łączy nas wiele - tradycja walki o niepodległłość, duch solidarności, pracowitość, gościnność, a często też przekonania religijne. W Wietnamie liczącym ok. 80 mln mieszkańców jest 8 mln katolików. Mało znany jest fakt, że Kościół katolicki w Wietnamie w XIX w. złożył niewyobrażalną daninę krwi. Podczas prześladowań ze strony ówczesnych władców śmierć męczeńską poniosło ponad 100 tys. chrześcijan.

Mimo tak okrutnych prześladowań Kościół nadal dynamicznie się tam rozwija. W czasie tych prześladowań miały miejsce objawienia Matki Bożej w La Vang. Prześladowani katolicy szukali schronienia w górach, gdzie gnębiły ich głód i choroby. Wtedy wielokrotnie objawiała się tam Matka Boża w stroju wietnamskiej kobiety i zapewniała o swej opiece. Pobożność maryjna stanowi ważny rys katolików wietnamskich.

Ich zainteresowania i marzenia

Obecność przybyszów z innych krajów jest wyzwaniem dla Kościoła w Polsce. Ewangeliczne prawo gościnności wymaga, by otoczyć opieką zarówno współwyznawców, jak i niechrześcijan z innych krajów. Jest to zupełnie nowa sytuacja misyjna dla Kościoła w Polsce. Wielu Wietnamczyków jest zainteresowanych bliższym poznaniem chrześcijaństwa i nst to zupełnie nowa sytuacja misyjna dla Konnie nowa sytuacja misyjna dla Kościoła w Polsce. Wielu Wietnamczyków jest zainteresowanych bliższym poznaniem chrześcijaństwa i naszych tradycji.

Liczne rodziny, pozostając buddystami, przykładają wiele starań, aby dzieci zostały ochrzczone, przyjęły I Komunię Świętą.
Dzięki dekretowi bpa Kazimierza Romaniuka, ordynariusza diec. warszawsko-praskiej, istnieje w Warszawie dynamiczna wspólnota katolików wietnamskich, która regularnie od 2000 r. spotyka się na Mszy św. i towarzyszącej jej agapie. Pomimo odległości i innych trudności na Mszę św. przyjeżdża z Warszawy i okolic ok. 200 osób, aby wspólnie pomodlić się w swoim ojczystym języku.

Podczas ubiegłorocznej pielgrzymki Ojca Świętego prawie 500 Wietnamczyków, katolików i buddystów, wzięło udział w Mszy św. na Błoniach, gdzie wręczyli Janowi Pawłowi II wizerunek Matki Bożej z La Vang, dziękując za beatyfikację męczenników wietnamskich oraz liczne znaki solidarności z Kościołem w Wietnamie.

Obecnie marzeniem wietnamskiej wspólnoty katolickiej jest kapłan rodzimego pochodzenia, który mógłby w sposób pełniejszy zaspokajać ich potrzeby duchowe. Ufamy, że wkrótce będzie to możliwe.

O. Edward Osiecki SVD

 

 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
22 Listopada 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Cecylia, Marek,
Maur, Wszemiła
Do końca roku zostało 40 dni.