Aktualności arrow Refleksje Misyjne arrow Misje pojęte jako DIALOG              
Advertisement
sie 12 2007
Misje pojęte jako DIALOG PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

I dlatego to postawa misjonarza, jego zycia w Duchu powinna zmierzać do jak najwierniejszego naśladowania Jezusa Chrystusa w jego misterium paschalnym, do którego zostaliśmy wlaczeni przez chrzest i do dawania radykalnego świadectwa w specyficznym kontekście, jakim jest kontekst świata misyjnego.

Misterium paschalne, przejście Jezusa Chrystusa ze śmierci do zycia, to bogata w treść rzeczywistość wiary, nadziei i miłości, które doświadczamy dzięki Niemu. A więc istotnym aspektem tego misterium jest rzeczywistość przejścia z jednej rzeczywistości do innej, całkiem nowej. Antycypację tej rzeczywistości przeżył naród wybrany w czasie przejścia z niewoli egipskiej do ziemi obiecanej. My również w misterium paschalnym doświadczamy przejścia ze śmierci do życia, z niewoli i śmierci grzechu do wolności i zbawienia w Jezusie Chrystusie.

To dzięki zmartwychwstaniu Dobra Nowina o zbawieniu przechodzi do innych kultur, przechodzi w innych kulturach ze śmierci do zycia. To przejście jest przejściem w wierze, nadziei i miłości, które dziedziczymy w Duchu. Ta tajemnica paschalna, tajemnica wiary zmartwychwstania, któro uobecnia nam każda eucharystia, powinna ciągle przemieniać zycie misjonarza i obejmować jego głoszenie Dobrej Nowiny jak i dawanie świadectwa ewangelicznego.

I właśnie misjonarz jest powołany, by pójść za Jezusem Chrystusem przez krzyż ku zmartwychwstaniu, by przekraczać nasze ludzkie ograniczenia, z których największym jest śmierć. Sw. Paweł daje nam tego przykład, ze tajemnica śmierci krzyżowej i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa staja się istota i centralnym punktem jego przepowiadania , nawet kiedy Żydzi uważają to za zgorszenie, a Grecy za głupstwo (1 Kor 1, 22-25). Pełny radosnej nadziei, tak jak Apostoł Narodów, misjonarz może naśladować swojego mistrza nie tylko w doświadczaniu i przezywaniu tajemnicy paschalnej, ale również w dzieleniu się tym doświadczeniem z innymi, szczególnie z tymi, którzy nie mieli możliwości odkrycia poprzez wiarę tej zbawczej tajemnicy lub tez nie byli w stanie jej jeszcze zaakceptować.

Bycie misjonarzem, to bycie świadkiem we współbudowaniu poprzez miłość całej rodziny ludzkiej, by wszyscy mogli uwierzyć, ze Trójjedyny Bóg nas kocha i oferuje nam swoje zbawienie. Jak misjonarz może to próbować skonkretyzować? Próbując skonkretyzować odpowiedz na to pytanie skoncentruję się na niektórych tylko aspektach tego transcendentalnego i transcendentnego wymiaru egzystencji misjonarza.

Misjonarze w naszych czasach sa postawieni wobec wielu rożnych wyzwań, poprzez które sa zaproszeni do przeżycia misterium paschalnego jako przejście. Ale nie tylko sa oni zaproszeni do pogłębiania tego doświadczenia tajemnicy paschalnej i ciągłego wzrastania w niej, głównie w zyciu sakramentalnym Kościoła, sa powołani do dzielenia się tym doświadczeniem z innymi w duchu dialogu.

Wkraczanie w inne kultury na terenie innych doświadczeń religijnych trudno sobie wyobrazić bez dialogu. Słowo to oczywiście jest wyjątkowo często używane i nadużywane. Nie chodzi mi tutaj o jego definicję, a jedynie o danie pewnych istotnych cech tego dialogu w perspektywie misyjnej duchowości. Tylko w duchu dialogu można zaproponować innym ludom wiarę oparta na tajemnicy śmierci i zamrtywchwstania Jezusa Chrystusa i przyjęcia paschalnych wartości oraz zastosowania ich zyciu. W dialogu bowiem dokonuje się tez przejście od wzajemnych podejrzeń do wzajemnego zaufania. Nasze zaufanie opiera się na przekonaniu, ze gdzie ludzie szczerze szukają prawdy i zmierzają do zbawienia, tam jest obecny Bóg.

Byłoby nonsensem mówienie o dialogu bez postawy otwartości, życzliwości i cierpliwości. Otwartość jest czymś istotnym mimo iz pozornie może nieść niebezpieczeństwo osłabienia własnej wiary czy nawet prowadzić do jakiegoś tam synkretyzmu wartości. To jest jednak tylko pozorne. Otwartość w dialogu bowiem daje szansę dynamicznego przezywania wiary, weryfikuje nasze osobiste przekonania, pomaga ciągle wzrastać w wierze i wyrażać ja w cięgle nowy sposób. Pomaga doświadczać w naszym zyciu nowej ewangelizacji w odniesieniu do nas samych jak i do naszych wspólnot. Z otwartością wiążę się ściśle życzliwość i szacunek dla innych.

Otwartość to również gotowość ubogacenia się o doświadczenie Boga i o poszukiwanie prawdy przez inne narody, jak i przez współczesnego człowieka. Proces zrozumienia i przyjęcia ekonomii zbawienia w świetle misterium paschalnego to długi proces. I jedynie Duch Święty wie kiedy taki moment w zyciu człowieka jest najwłaściwszy. Sw. Paweł daje nam przykład, ze gdy po jego przemówieniu na Aeropagu jego słuchacze odeszli wyrażając swój sceptycyzm, on nie zwymyślał ich i nie oburzył się na ich niezdolność przyjęcia przesalania ewangelicznego.

Dialog w zyciu misjonarza nie byłby autentycznym dialogiem gdyby nie było w nim wierności prawdzie. Wierność prawdzie pomaga w perspektywie ludzkiej prowadzić do autentecznego nawrócenia i do ciągłego nawracania się w duchu Ewangelii, a tego potrzebuje każdy człowiek. Dlatego tez jako misjonarze rozpoznając promienie światła i prawdy w tradycjach, kulturach i wierzeniach religijnych ludów czy współczesnego świata, głęboko wierzymy, ze prawdziwa światłość stała się człowiekiem i przyszła na świat w Jezusie Chrystusie.

Obok dialogu kultur czy religii nie mniej ważnym wydaje się być dzisiaj dialog społeczny. W niektórych sytuacjach współczesnego świata problemy społeczne stały się głównym wyzwaniem dla misjonarza, czasem nawet bardziej naglącym niż inność religii czy kultur. Niesprawiedliwość społeczna, nędza, wyzysk, marginalizacja milionów istnień ludzkich, przemoc oto tylko niektóre aspekty niesprawiedliwości społecznej wołającej o pomstę do nieba.

Dla misjonarza dzisiaj ten świat problemów społecznych staje się wyzwaniem nieraz ponad siły, by ten właśnie świat ubogacić doświadczeniem misterium paschalnego w duchu dialogu. Tutaj świadectwo ewangeliczne wymaga nieraz radykalnych postaw i proroczej postawy denuncjowania istniejącej rzeczywistości społecznej. Ale właśnie również do ludzi żyjących w śmierci społecznej, w niebycie cywilizacyjnym jak i ekonomiczno-politycznym misjonarz jest posłany by głosić nadzieję przejścia ze śmierci do zycia.

K.Keler,svd

 

 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.