Aktualności arrow Misjonarze piszą arrow Eksperyment z młodzieżą w Pangalanie              
Advertisement
lip 22 2007
Eksperyment z młodzieżą w Pangalanie PDF Drukuj Email
Dodał: Krzysztof Laskowski   
22.07.2007.

Powoli zadomawiam w Pangalanie i zastanawiam się, w jaki sposób mógłbym dołożyć mojej cząstki, aby nadać większego dynamizmu chrześcijanom w mojej parafii. Chyba to jest ambicja każdego szanującego się misjonarza...Zauważyłem, że w moim nowym dystrykcie młodzież jest nieco uśpiona i zastanawiałem się nad zastosowaniem jakiejś metody, która by pociągnęła przynajmniej, co niektórych. Kiedy byłem jeszcze klerykiem w Pieniężnie, to chętnie udzielałem się na tzw. „nocnych czuwaniach dla młodzieży” oraz na turnusach wakacyjno-misyjnych próbowałem moich talentów animacyjnych. Lubiłem te formę duszpasterstwa.

Teraz na niwie misyjnej zastanawiałem się, czy da się przenieść pewne formy animacji z polskiego kontekstu na ten malgaski? Kiedy nasz kleryk, Krzysztof Kolodynski (obecnie juz diakon) odbywał swoja praktykę misyjna OTP tutaj przy moim boku, to wspólnie trochę próbowaliśmy poruszyć młodzież w innym stylu. Nie zdążyliśmy wszystkiego spróbować, Krzysiek wrócił do Polski „uczyć się„ na księdza, a ja zostałem sam w Pangalanie.

Kiedy już popracowałem trochę postanowiłem zrealizować to cośmy z Krzyśkiem planowali, czyli sfalsyfikować młodzieżowe czuwania nocne w Pieniężnie. Mam tylko nadzieje, ze o. Jan Wróblewski, który zapoczątkował te czuwania, nie pozwie mnie do sadu!
21-22.01.2006 miało się rozpocząć I „eksperymentalne” czuwanie. Z rana jednak zaczął padać deszcz i straciłem nadzieje, ze ktokolwiek pojawi się, co by się z nami pomodlić, jednak Pan Bóg jest większy od tych wszystkich przeciwności i już po południu zaczęli pojawiać się młodzi ludzie, którzy to mimo odległości i niesprzyjających warunków przybyli po to żeby być blisko Tego z Największych. Wieczorkiem, kiedy to już miało się rozpocząć czuwanie, było ich już ze 100, nie licząc tych, co to jeszcze z samej wioski mieli przyjść. Nie można mówić, że były to tłumy, ale czy na I czuwaniu w Pieniężnie było więcej…? Program czuwania nie różnił się dokładnie niczym od tego w Pieniężnie. Było rozśpiewanie, konferencja, spotkanie w grupach, adoracja, kawa, Msza Św., agapa i pożegnanie. Skończyło się gdzieś około 4.00 rano.

Zostało mi już tylko czekać na pierwsze negatywne i pozytywne opinie po czuwaniu. Nie wiele musiałem na to czekać. Już po niedzielnej Mszy, na która przyszła tez cała młodzież, która uczestniczyła w czuwaniu, cała masa ludzi wypowiadała swoje opinie. Przeważnie były to opinie pozytywne, ale pojawiały się tez negatywne i te właśnie najbardziej mnie interesowały, bo już wiedziałem, co trzeba poprawić w następnym czuwaniu. I tak odczekałem trochę (dłużej niż w Pieniężnie) i zacząłem…

II czuwanie młodzieżowe w dniach 13-14.05.2006 już bardziej zorganizowane. Cały tydzień młodzież z wioski szykowała się na przyjęcie młodzieży z całego dystryktu. Program czuwania nie różnił się niczym, ale otoczka czuwania się zmieniła. Wraz z młodzieżą i klerykami, uczyniliśmy taka dekoracje w kościele, że sam nie mogłem się nadziwić i z cała pewnością Pieniężno by się nie powstydziło.

Zeszła się młodzież. Już w znacznie większej ilości i bardziej do tego rodzaju spotkania przygotowani. Czuwanie było zatytułowane: „Młodzi, Madagaskar i Kościół”, wiec ciągnęliśmy mocno po linii tematu. I tu, okazało się, że młodzież zaczęła się odzywać na spotkaniach w grupach, czego nie można powiedzieć po I czuwaniu.

Później była Msza. W czasie procesji ofiarowania pojawiły się wszystkie grupy etniczne z naszego regionu i przynieśli w darze swoje symbole, ufając, że Pan przemieni ich złe zwyczaje w dobro, a dobre ryty przyjmie jako swoje. Jakże nie przyjąć takich darów w imieniu Pana?
Po Mszy poszliśmy pobawić się trochę, czyli agape uczyniliśmy i było pięknie. Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy…, ale już planujemy następne czuwanie. Nie ma jeszcze daty, bo pomyślałem sobie, żeby uczynić je w tym samym czasie, co czuwanie w Pieniężnie, nie wiem tylko, czy organizatorzy z Pieniężna się zgodzą…

pozdrowieniami dla całej młodzieży czuwaniowej w Pieniężnie oraz dla wszystkich, którzy to przygotowują, czasami już resztkami sił (sam to robiłem, to wiem).


Niech was kochają anioły


Paweł Gałła, SVD Madagaskar
 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.