Aktualności arrow Historia misji arrow Misjonarze werbiści              
Advertisement
sie 11 2007
Misjonarze werbiści PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Blisko 130 lat temu powstało zgromadzenie zakonne, którego nie sposób pominąć przy omawianiu działalności misyjnej Kościoła. Założone z myślą o pierwszej ewangelizacji, do dzisiaj stara się wypełniać swój charyzmat.

Mowa tu o Zgromadzeniu Słowa Bożego, znanym w Polsce pod nazwą werbiści. 5 października 2003 roku, w ramach 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, został kanonizowany założyciel tej misyjnej wspólnoty - o. Arnold Janssen.

Zgromadzenie Słowa Bożego należało do 18 największych zakonów misyjnych założonych w XIX wieku. Wtedy nie tylko we Francji, ale także we Włoszech, Belgii, Irlandii i Anglii powstawały liczne, nowoczesne domy misyjne. Jedynie Niemcy pozostawały w tyle, nie mając żadnego ośrodka, który by kształcił misjonarzy.

Arnold Janssen boleśnie odczuwał tę sytuację, ale sam nie czuł się powołany do jej zmiany. Opatrzność pokierowała jednak tak jego życiem, że pomimo zastrzeżeń z wielu stron, to właśnie on otworzył pierwszy niemiecki dom misyjny. Z powodu Kulturkampfu było to niemożliwe w Niemczech, dlatego stało się to w Holandii, w przygranicznej miejscowości Steyl. Czwarty przełożony generalny werbistów o. Józef Grendel tak scharakteryzował specyfikę powstałego zgromadzenia:

„Zadanie misyjne jest nie tylko zadaniem Zgromadzenia obok wielu innych, ani nie jest tylko pierwszym spośród innych. Zadanie misyjne jest wspólną, dominującą cechą nad wszystkimi innymi, która wszystkie inne przenika - jak dusza przenika ciało”.

Arnold Janssen urodził się w 1837 roku w rodzinie właściciela konnej firmy transportowej w Goch w Dolnej Nadrenii. Po przyjęciu święceń kapłańskich, przez pierwszych 12 lat był zwyczajnym nauczycielem gimnazjalnym, ucząc matematyki i nauk przyrodniczych. Jego działalność misyjna rozpoczęła się od pracy na rzecz apostolatu modlitwy. W 1874 roku zakłada czasopismo „Mały Posłaniec Serca Jezusowego”. Już od do pierwszego numeru misje zagraniczne zajmują w nim naczelne miejsce. Idea misyjna u o. Arnolda dojdzie do głosu z całą wyrazistością w wystąpieniu inauguracyjnym przy otwarciu Domu Misyjnego w Steylu, co miało miejsce 8 września 1875 roku. Wówczas założyciel mówił:
„Dom ten nie stawia sobie żadnego innego celu, jak tylko pomagać szerzyć Ewangelię między narodami, które Boga albo wcale nie znają, albo znają Go w sposób niewłaściwy”.

O. Janssen stworzył zgromadzenie składające się z wielu narodowości, co było nowością w porównaniu z innymi fundacjami. To dalekowzroczne posunięcie sprawdziło się w pełni w czasie I Wojny Światowej, kiedy misjonarze niemieccy musieli opuścić stacje misyjne. Ich miejsce mogli zastąpić inni współbracia.

O. Arnold był także pionierem nowoczesnego przygotowania misjonarzy do pracy. Poparł włączenie do formacji misyjnej nauk antropologicznych. Wprowadził lingwistykę i etnologię do programu nauczania w seminarium werbistów w Sankt Gabriel pod Wiedniem. Pozwolił o. Wilhelmowi Schmidtowi na założenie czasopisma „Antrophos”, którego celem było zainteresowanie misjonarzy kulturami i religiami różnych ludów oraz zachęcenie ich do własnych badań. Od 1885 roku konstytucje werbistów jako zadanie zgromadzenia wymieniają pracę naukową.

W działalności założyciela Zgromadzenia Słowa Bożego ujawnia się nie tylko wielka aktywność organizacyjna. Jego najgłębszą troską było zapewnienie dziełu głębokiego fundamentu duchowego, który pozwoliłby mu przetrwać najtrudniejsze próby. Zgromadzenie ma żyć Słowem Bożym Wcielonym i w mocy Ducha Świętego kontynuować Jego posłannictwo w świecie. To wszystko ma się dokonywać na cześć Trójjedynego Boga.

W tym duchu, już trzy i pół roku od założenia Domu Misyjnego w Steylu, o. Janssen wysyła dwóch pierwszych misjonarzy do Chin. Tyrolczyk - Józef Freinademetz zostanie kanonizowany razem z założycielem, a Bawarczyk - Jan Anzer będzie biskupem misyjnym w Południowym Szantungu. W 1889 roku pierwsi werbiści docierają do Argentyny. Trzy lata później przejęto misję w Togo, potem w Ekwadorze, Brazylii i USA. Wkrótce o. Limbrock zakłada misję na Nowej Gwinei, a o. Weig w Japonii. Tuż po śmierci założyciela przejęto ważne misje na Filipinach i w Indonezji.

Od samego początku do domów misyjnych w Steylu i Sankt Gabriel byli przyjmowani Słowianie. Polacy wstępowali dość licznie do trzeciego domu zgromadzenia w Nysie. Jesienią 1919 roku przybyli do Poznania pierwsi Polacy - werbiści, aby zapoczątkować polską gałąź zgromadzenia. Trzy lata później weszli w posiadanie pierwszego domu misyjnego w Rybniku.

Początkowo działalność werbistów w Polsce była związana z prowincją austriacką, aż do usamodzielnienia się w 1935 roku prowincji polskiej z siedzibą w Górnej Grupie na Pomorzu. Po wojnie seminarium i centrum prowincji zostało przeniesione na Warmię - do Pieniężna. Tam rozwinął się prężny ośrodek misyjnego oddziaływania werbistów, nazywany „misyjnym sercem Polski”. Od 1948 roku w tamtejszym Wyższym Seminarium Misyjnym wyświęcono ponad 600 misjonarzy.

Dziś Zgromadzenie Słowa Bożego liczy ponad 6 tys. członków z 64 narodowości. Pracują oni w odległych i samotnych stacjach misyjnych w buszu, ale też w tętniących życiem metropoliach. Zajmują się prymitywnymi Papuasami z Nowej Gwinei i japońskimi studentami. Piszą naukowe rozprawy i uczą dzieci znaku Krzyża świętego. Wszystko po to, aby realizować duchowy testament swego założyciela: „Przed światłością Słowa i duchem łaski niech ustępują ciemności grzechu i noc niewiary”.

Andrzej Miotk SVD

 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.