Aktualności arrow Historia misji arrow Zgromadzenia misyjne XIX wieku              
Advertisement
sie 11 2007
Zgromadzenia misyjne XIX wieku PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 


Burzliwe fale Rewolucji Francuskiej wydawały się skazywać Kościół katolicki na śmierć. Jednakże Restauracja przyniosła ze sobą przebudzenie chrześcijaństwa. Kenneth Latourette pisał: „Ma się wrażenie, że nigdy nie było takiego ożywienia; nigdy chrześcijaństwo nie było tak silne, nawet w swoich wyidealizowanych pierwszych wiekach”.

Wiek XIX jest niezmiernie ważny także dla historii misji. Powstały wówczas dziesiątki nowych zgromadzeń misyjnych. Niektórym z nich spróbujemy się przyjrzeć.

Przebudzenie misyjne na początku XIX wieku wyszło z Francji i szybko ogarnęło kraje graniczne. Było ono uwarunkowane licznymi czynnikami, takimi jak: wzrost demograficzny, rozwój przemysłu i komunikacji, odkrycia geograficzne, ekspansja kolonializmu i postęp medycyny. Na potrzeby działalności misyjnej założono 43 nowe zgromadzenia. W przeciągu jednego wieku liczba misjonarzy wzrosła z 500 do 50 tys., z czego 20 tys. było kapłanami rodzimymi. Na misjach pracowała też zbliżona ilość sióstr zakonnych.

Wiek XIX wyróżniał się licznymi formami pobożności, które w dużej mierze były popularyzowane przez nowopowstające zgromadzenia zakonne. Od preferowanych form pobożności brały one często swoją nazwę. Szczególnie rozpowszechniona była cześć do Serca Jezusowego, do Ducha Świętego, do Eucharystii oraz kult Maryjny.

W 1805 roku Maria Józef Coudrin zakłada we Francji Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. 22 lata później pierwsza grupa misjonarzy udaje się na Hawaje, potem do Oceanii i Chile. Członkowie tego zgromadzenia, oddani adoracji eucharystycznej i głoszeniu Słowa, zostali nazwani Ojcami Picpus od macierzystego domu przy ul. Picpus w Paryżu.

W 1807 roku Matka Anna Maria Javouhey zakłada Zgromadzenie Sióstr św. Józefa z Cluny. Zgromadzenie nie ma jeszcze dwóch lat, gdy założycielka, na prośbę gubernatora odległej wyspy Reunion, wyjeżdża tam ze swymi zakonnicami. Dociera także do Gujany, gdzie mimo bardzo trudnych warunków naturalnych i społecznych zakłada kolonię 36 sióstr, którym pomaga grupa świeckich współpracowników. Pod zdecydowanym i mądrym kierownictwem Matki Javouhey następuje tam rozkwit życia chrześcijańskiego. Siostry św. Józefa z Cluny podjęły pracę misyjną także w Senegalu. W 1858 roku założyły w stolicy kraju Dakarze najstarszą wspólnotę sióstr afrykańskich - Siostry Najświętszego Serca Maryi.

W 1816 roku Jean-Claude Colin, kleryk seminarium w Lyonie, wraz ze swym bratem Piotrem założył Zgromadzenie Maryi. 20 lat później papież Grzegorz XVI powierzył marystom misje w Oceanii a następnie w Afryce.

Innym zgromadzeniem szerzącym kult maryjny było Zgromadzenie Oblatów Maryi Niepokalanej. Po 25 latach swego istnienia stanowili nieliczną wspólnotę złożoną z 48 członków. Dopiero kiedy przyjęli pracę misyjną w Kanadzie, na Cejlonie i Południowej Afryce - liczbą przewyższyli wielkość niejednej diecezji. Misje wśród pogan stawały się źródłem licznych powołań.

Podczas gdy w pierwszej połowie XIX wieku powstają zgromadzenia zakonne pochodzenia francuskiego, to w drugiej połowie wyróżniają się zgromadzenia włoskie. Wiązało się to z odnową i pogłębieniem życia religijnego w kraju, co było owocem pracy wielu pokoleń księży i biskupów. Wszystkie fundacje religijne, stworzone i popierane przez duchowieństwo, miały charakter apostolski i misyjny.

Wzorcowym było Towarzystwo Misji Zagranicznych z Mediolanu. Zostało utworzone w 1850 roku przez Angelo Ramazottiego na wzór Seminarium Paryskiego i w Seminarium Misyjnym w Mediolanie przygotowywało kapłanów do pracy na innych kontynentach. Ramazotti, biskup Pawii a następnie patriarcha Wenecji, podkreślał uniwersalną misję biskupa. Według niego każdy biskup powinien być misyjny, tzn. myśleć w kategoriach Kościoła powszechnego.

W tej samej części kraju Daniel Comboni założył Instytut Misyjny dla Włoch Północnych, którego członkowie mieli pracować w Afryce. W 1885 roku przekształcono go w Zgromadzenie Synów Najświętszego Serca Jezusa. Daniel Comboni, sam misjonarz w Sudanie, modląc się nad grobem św. Piotra w Rzymie, tworzy „Plan dla Afryki”. Był to długofalowy program pracy misyjnej na Czarnym Lądzie, który w najwyższym stopniu doceniał element autochtoniczny i redukował do minimum ryzyko związane z personelem europejskim. Znaczenie Afryki dla misji znalazło wyraz w jego zawołaniu: „Afryka albo śmierć”.

Pod koniec XIX wieku w Parmie zostają powołani do życia ksawerianie. Bp Guido Maria Conforti już 4 lata po założeniu zgromadzenia wysłał swoich pierwszych czterech misjonarzy do Chin. Fundamentem duchowym pod dzieło Confortiego były słowa św. Pawła: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Ideał zakładał harmonię i nierozłączność konsekracji i misji. Trzy śluby zakonne przeżywane w perspektywie misyjnej, wzmacniał czwarty ślub - całkowitego oddania dziełu ewangelizacji.

W XIX wieku powstało wiele zgromadzeń zakonnych z myślą o pracy w Afryce. Oprócz wcześniej już wymienionych, należy jeszcze wspomnieć założone w Lyonie Zgromadzenie Misji Afrykańskich i Misjonarzy Ducha Świętego, zwanych popularnie duchaczami.

W 1868 roku powstało zgromadzenie ojców białych, a rok później - sióstr białych. Założyciel - bp Algieru Charles Lavigerie uważał, że należy wyjść do ludzi, przyjmując ich sposób życia, ich język i ubiór. Noszenie stroju afrykańskiego przez ojców białych było całkowitą nowością w tamtych czasach. Chciał, aby jego misjonarze stanowili wspólnoty co najmniej trzech członków pochodzących z różnych krajów, by w ten sposób dać wyraz katolickości Kościoła.

Dla pełniejszego obrazu ożywienia misyjnego w XIX wieku trzeba jeszcze wspomnieć belgijskie Zgromadzenie Misjonarzy z Scheut i angielskie Zgromadzenie Misjonarzy z Mill Hill. W Holandii Arnold Janssen założył prężne do dziś Zgromadzenie Słowa Bożego, czyli werbistów i Zgromadzenie Służebnic Ducha Świętego. W Szwajcarii powstała monastyczno-misyjna wspólnota benedyktynów z Sankt Ottilien. W Austrii Maria Teresa Ledóchowska dała początek klaweriankom. W Stanach Zjednoczonych powstało Towarzystwo Misyjne Ameryki, zwane Maryknoll.

ks.A. Miotk,svd

 
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.