Aktualności arrow Moja książka-Motorowką z Jezusem              
Advertisement
sie 20 2007
Inkulturacja na codzień PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
20.08.2007.

 

Dla Malgaszy ogromne znaczenie ma błogosławieństwo jako takie. Nawet rodzaj religii nie jest tak ważny, jeśli błogosławisz to znaczy ze pragniesz dla nich dobra. Stad na przykład kiedy urządziłem święto rybaków we wiosce Anilavinany to wszyscy przyszli, bo misjonarz błogosławił. Wiadomo ze tam tylko 1% to chrześcijanie.

Czytaj całość…
 
sie 20 2007
Nie potępiam Czarownic... PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
20.08.2007.

 


Być może tytul mojej refleksji szokuje co niektórych, ale pragne go uzasadnic. Kilka lat temu ochrzciłem pewna starsza kobiete Malgaska zwana Maria. To mie przyjęła na chrzcie. Od kilku ladnych lat już nie mogla chodzic. Pochodzila z wioski Anilavinany znanej z polowu ryb w Oceanie Indyjskim. Przy codziennie wzburzonych wysokich falach trzeba nielada odwagi i umiejętności, aby w takich warunkach wypływać trzymetrowa lodeczla w glab morza na polow. A takie jest codzienne zajecie wszystkich mężczyzn we wiosce Anilavinany. Zdarza się nierzadko, ze ktorys już nie powraca do wioski zaginiony w otchlani Oceanu.

Czytaj całość…
 
sie 20 2007
Pielgrzymka nad Pangalana PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
20.08.2007.

 

W naszej diecezji pod pojęciem "pielgrzymka" rozumiemy czas kilkudniowych rekolekcji w centrum regionu. Wierni schodzą się ze wszystkich wiosek, oddalonych niekiedy o 90 km od miejsca spotkania. Jak najbardziej więc słuszna jest nazwa "pielgrzymka", bo muszą się natrudzić niemało, aby dojść.

Pielgrzymka do wioski Ambohitsara odbywa się już po raz czwarty. Ma charakter typowo maryjny, bowiem na wzgórzu mamy skromną kaplicę, przed którą rok w rok modlimy się, wypraszając łaski u Boga za pośrednictwem Matki Bożej. Tym razem chciałem, aby pielgrzymka wpisywała się mocno w treści Jubileuszu.

Czytaj całość…
 
sie 20 2007
Misyjno filmowe przeżycia PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
20.08.2007.

 

Mamy cztery dni do dyspozycji, kilka wiosek do odwiedzin, setki scen do sfilmowania. Pracujemy energicznie całymi dniami, do późna w nocy, nawet do 24.00. Moich filmowców interesuje każdy szczegół zycia Malgaszy, ich codzienność od świtu, z tłuczeniem ryżu i wypraw po wodę, a szczególnie to, jak się ludzie modlą, jak wierzą i dlaczego wierzą w Chrystusa. Liturgia, dynamiczny i radosny śpiew, tance, spontaniczność to wszystko urzeka gości z Polski. Pierwsza Msza sw. trzygodzinna, ale mówią, ze nie odczuli, ze tak długo, tak byli zachwyceni. Tłumaczę ludziom, aby byli naturalni, bowiem filmowcy pragną ze zdjęć uczynić swego rodzaju katechezę, świadectwo ich wiary i mocy Ducha Świętego.

Czytaj całość…
 
sie 20 2007
Filmowe wspomnienia PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
20.08.2007.

 

Jak powstawał film „Posłańcy Pana Boga”
Rok temu miałem wyjątkową okazje odnowić mego ducha misyjnego przez bezpośredni kontakt z moimi wiernymi na Madagaskarze. Okazja nadarzyła sie nieoczekiwanie i opatrznościowo w formie zaproszenia z Telewizji Polskiej do współpracy przy produkcji filmu dokumentalnego na temat mojej pracy misyjnej na Madagaskarze. Po wielu forma1nosciach organizacyjnych, 12 września wylecieliśmy z Polski i po 15 godzinach wy1adowa1ismy na Czerwonej Wyspie. Moi nowi znajomi i współpracownicy pan Piotr Zarebski reżyser i operator w jednej osobie, pani Zosia reżyser dźwięku i pan Andrzej — dziennikarz i obieżyświat.

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 nast. » koniec »»

Pozycje :: 9 - 15 z 15
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.