Aktualności arrow Refleksje Misyjne              
Advertisement
Refleksje Misyjne
sie 12 2007
Chiny - Przebudzenie religijności PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

Chiny to serce Azji - kontynentu, który będzie główną areną ewangelizacji w trzecim tysiącleciu.

Chińska Republika Ludowa hucznie obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Półwiecze władzy komunistów to w skrócie: rewolucja kulturalna, obozy laogai (chiński gułag), eksterminacja narodu tybetańskiego, obłąkane eksperymenty maoistowskiej ekonomii i niesłabnąca propaganda antyreligijna.

Tymczasem długoletnia ateizacja przynosi niespodziewane owoce w postaci wzrastającego zainteresowania sprawami religijnymi i duchowymi, również chrześcijaństwem.

Przez lata władze chińskie próbowały podporządkować sobie Kościół katolicki. Doprowadziło to do powstania: Kościoła oficjalnego, tzw. patriotycznego, który zerwał łączność ze Stolicą Apostolską i jest kontrolowany przez władze, oraz Kościoła podziemnego.

Czytaj całość…
 
sie 12 2007
Budowanie jedności-wyzwaniem misyjnym dzisiaj PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

Communio jako wyraz współczesnej duchowości misyjnej...
W różnych sytuacjach historycznych jak i w różnych kontekstach kulturowych działalność misyjna Kościoła wymaga podkreślenia i zwrócenia uwagi na coś specyficznego. Uważam, ze to specyfika tej działalności jest dzisiaj budowanie komunii (communio). To pojęcie coraz to częściej pojawia się w dokumentach papieskich, w dokumentach Kościoła jak i w rozważaniach teologicznych. Najogólniej mówiąc communio to budowanie harmonii w świecie poprzez życiodajna moc zbawienia dokonanego w Chrystusie i przez Chrystusa.

Czytaj całość…
 
sie 12 2007
Od wężów i czarowników do Internetu PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 


Wielu z nas trochę starszych wspomina być może te dawne historie misyjne na jakich zostaliśmy wychowani. Chłonęliśmy z zapartym tchem historie misyjne opowiadane przez przybyłych z dalekich światów misjonarzy. Historie o wężach, czarownikach, niebezpieczeństwach wszelkiego rodzaju karmiły nasza wyobraźnię i tworzyły stereotyp misji wogole. Przyzwyczailiśmy się, iż aby być misjonarzem trzeba koniecznie wyjechać do dalekich, prymitywnych, tropikalnych krajów, do murzynków itd.

Czytaj całość…
 
sie 12 2007
Misje pojęte jako DIALOG PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 


I dlatego to postawa misjonarza, jego zycia w Duchu powinna zmierzać do jak najwierniejszego naśladowania Jezusa Chrystusa w jego misterium paschalnym, do którego zostaliśmy wlaczeni przez chrzest i do dawania radykalnego świadectwa w specyficznym kontekście, jakim jest kontekst świata misyjnego.

Misterium paschalne, przejście Jezusa Chrystusa ze śmierci do zycia, to bogata w treść rzeczywistość wiary, nadziei i miłości, które doświadczamy dzięki Niemu. A więc istotnym aspektem tego misterium jest rzeczywistość przejścia z jednej rzeczywistości do innej, całkiem nowej. Antycypację tej rzeczywistości przeżył naród wybrany w czasie przejścia z niewoli egipskiej do ziemi obiecanej. My również w misterium paschalnym doświadczamy przejścia ze śmierci do życia, z niewoli i śmierci grzechu do wolności i zbawienia w Jezusie Chrystusie.

Czytaj całość…
 
sie 12 2007
Nowy język -"nowy świat" PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

Poznając nowy język, czy to w sytuacji misyjnej czy tez naszej polskiej, europejskiej chyba każdy z nas doświadczył, iż jest to wejście w nowy świat. Język jest ta brama przez która wchodzimy w świat kultury danego kraju. Tym narzędziem, którym my jako misjonarze zdobywamy serce konkretnego ludu. Wówczas odkrywamy cos nowego czego nie dostrzegaliśmy nigdy wcześniej. Mianowicie, iż rzeczywistość świata można postrzegać na tak wiele sposobów.


Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast. » koniec »»

Pozycje :: 33 - 40 z 43
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.