Aktualności arrow Refleksje Misyjne              
Advertisement
Refleksje Misyjne
sie 12 2007
Egzotyzm PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

Początki egzotyzmu w czasach nowożytnych sięgają odkrycia Ameryki, kiedy to biali podróżnicy zetknęli się z rodzimą ludnością indiańską. Egzotyzm jest to wzór zachowania, zgodnie z którym członkowie danej kultury dodają pewnego specyficznego kolorytu członkom lub przedstawicielom innej kultury, przy czym stopień atrakcyjności może wzrastać wraz ze stopniem nieznajomości. Podróżujący do egzotycznych krajów byli świadomi, że ich wyprawy zależą od ofiarności sponsorów, dlatego starali się wykorzystywać nawet nieświadome sentymenty egzotyzmu swych dobrodziejów, aby zwiększyć ich ofiarność.

Czytaj całość…
 
sie 12 2007
Emigracja - świat bez granic PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

"W świecie zwycięzców i przegranych, ci ostatni nie zniknęli. Szukają po prostu innych miejsc, do których mogliby się udać."

Według "Workers without frontiers" Petera Stalkera, nowowydanej książki zajmującej się problemem globalnej migracji, ogólna liczba emigrantów na całym świecie przekroczyła 120 mln (o 75 mln więcej niż w roku 1965) i ciągle wzrasta.
Na przestrzeni lat obraz międzynarodowej migracji zmienił się zasadniczo. Sprawił to głównie spadek cen transportu i szybsza komunikacja. Na przykład w 1990 roku koszt 1 mili transportu lotniczego był o 80% niższy niż w 1936 roku. Pomiędzy rokiem 1936 a 1990 koszt rozmowy telefonicznej pomiędzy Nowym Jorkiem a Londynem spadł z 300$ do 1$ za trzy minuty.

Czytaj całość…
 
sie 12 2007
Fundamentalizm religijny PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

Choć obecnie słowo „fundamentalizm” najczęściej kojarzone jest z fundamentalizmem islamskim, nie o nim jednak będzie bezpośrednio mowa, lecz o fundamentalizmie religijnym generalnie i to głównie na przykładzie chrześcijaństwa. Kiedy w chrześcijaństwie mówi się o fundamentalizmie, słowo to kojarzy się najczęściej z protestanckim fundamentalizmem biblijnym, choć istnieje także fundamentalizm doktrynalny — obecny bardziej po stronie katolickiej i nazywany integryzmem. Protestancki fundamentalizm biblijny pojawił się w Stanach Zjednoczonych na początku XX w. W 1919 r. powstało specjalne stowarzyszenie, które zdefiniowało dziewięć fundamentów wiary chrześcijańskiej.

Czytaj całość…
 
sie 12 2007
Misjonarze intelektu PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

Za jednego z powołanych do tego historycznego, a nawet kosmicznego zadania uważa się Nigeryjczyk Wole Soyinka, laureat literackiej nagrody Nobla z 1986r. Opublikował on kilka lat temu (w 1998r.) "Dzwony wyzwolenia"- nazywając ten tekst manifestem humanistycznym (Z początkiem XX wieku również raczono ludzkość manifestami humanistycznymi bez Boga, czy to marksistowskimi, nietzscheańskimi czy sartrowskimi, czy innymi. I co z tego wyszło?). Soyinka uraczył nas erupcją wulkanu wyobraźni, marząc, że jego twórcza lawa zwycięży w walce z wszelkimi transcendentnymi okowami i uwikłaniem rozumu w religijne rozważania.

Czytaj całość…
 
sie 12 2007
CYBERMISJONARZE PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

„Katolicy powinni stać się „cybermisjonarzami” — uważa Federacja Konferencji Biskupów Azji (FABC), która ostatnio zachęciła duchowieństwo, seminarzystów, osoby zakonne i świeckich do intensywnego korzystania z Internetu w dziele ewangelizacji. Według azjatyckich biskupów, Kościół powinien uczynić „wszystko, aby dzięki nowym technologiom komunikacyjnym rozwijać kontakt z młodym pokoleniem”. Internet otworzył drzwi dla nowych form ewangelizacji.

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast. » koniec »»

Pozycje :: 25 - 32 z 43
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.