Aktualności arrow Refleksje Misyjne              
Advertisement
Refleksje Misyjne
sie 12 2007
Kultura ikoniczna a ewangelizacja PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

Gwałtownemu rozwojowi środków komunikacji masowej towarzyszy obecnie dominacja nowego typu języka i formy w przekazie informacji. Od starożytności aż do naszych czasów dominowała komunikacja oparta na słowie pisanym i mówionym. Obecnie obserwujemy gwałtowne przejście od języka werbalnego do języka ikonicznego, opartego nie na słowie, lecz na obrazie. W konsekwencji współczesny człowiek jest zmuszony do przejścia od wyobraźni werbalnej do wyobraźni ikonicznej.

Czytaj całość…
 
sie 12 2007
Misje a komunikacja PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

Zadaniem Kościoła jest poszukiwanie ciągle nowych metod ewangelizacji, które w możliwie największym stopniu respektują wrażliwość, przeżycia oraz możliwości percepcyjne współczesnego człowieka i które posługują się zrozumiałym dla niego językiem. Zadanie to staje się szczególnie pilne i ważne w czasach, które charakteryzują się gwałtownymi zmianami kulturowymi i społecznymi. Podjęcie tego zadania nie jest możliwe bez pogłębionej refleksji nad relacją między komunikacją a ewangelizacją w jej podstawowych przejawach.

Czytaj całość…
 
sie 12 2007
Nawracanie w cieniu konkwisty PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

W lipcu 1434 roku na sobór w Bazylei przybyło poselstwo polskie, przywożąc wieść o śmierci króla Władysława Jagiełły. Prowadzący obrady kardynał Cesarini do wyrazów współczucia dołączył pochwałę zmarłego: oto dzięki temu władcy przyjęło wiarę 400 tysięcy ludzi, a tam, gdzie czczono przedtem bałwany, rozbrzmiewa chwała Boża w fundowanych przez monarchę kościołach. Rzeczywiście, na chrzcie Litwinów kończyła się chrystianizacja ludów Europy. Jednakże wiedza na temat wierzeń zastępowanych chrześcijaństwem nie przedstawiała się imponująco.

Czytaj całość…
 
sie 12 2007
Partnerzy działalności misyjnej PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

Dzieło uniwersalizacji przebiega powoli, krok za krokiem, lub jest zakrojone na długą metę i odbywa się w określonym miejscu oraz czasie. Trzeba w nim rozróżnić sprawców działań (odkrywcy, eksploratorzy, żeglarze, podróżnicy, kolporterzy, kupcy, awanturnicy, zdobywcy, koloniści-osadnicy, administratorzy, ambasadorzy itd. oraz misjonarze) i ich odbiorców (zorganizowane populacje, mające własną zwierzchność, ale także jednostki bardziej niż pozostali ludzie ruchliwe, przedsiębiorcze, skłonne do podejmowania prób, do kolportowania pogłosek, do rozmyślania o nowych horyzontach, itd.).

Czytaj całość…
 
sie 12 2007
Wiara szukająca głębszego zrozumienia PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
12.08.2007.

 

Wiara związana jest ze specyficznym trudem ludzkiego serca i umysłu. Dlatego człowiek autentycznie wierzący, modląc się, jednocześnie szuka głębszego zrozumienia, uzasadnienia swojej wiary poprzez studium Pisma św., czytanie prasy katolickiej, encyklik papieskich, dokumentów Stolicy Apostolskiej itp

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast. » koniec »»

Pozycje :: 17 - 24 z 43
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
22 Listopada 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Cecylia, Marek,
Maur, Wszemiła
Do końca roku zostało 40 dni.