Aktualności arrow Misje i Kultury              
Advertisement
Misje i Kultury
gru 14 2007
Kult zmarłych na Madagaskarze PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
14.12.2007.
Czy w tradycyjnej kulturze Madagaskaru można doszukać się jakiegoś kultu zmarłych?

Czytaj całość…Przybywając na Madagaskar i przemieszczając się głownie wzdłuż Wyżyny ciągnącej się pośrodku Czerwonej Wyspy nie sposób nie zauważyć malowanych grobowców, rozsianych po wzgórzach, na polach, pośród lasu, czy nawet na podwórzu domowym, grobowców w roznych formach i kolorach. Na Wyżynie zamieszkują głownie plemiona Betsileo i Merina. Jednak wyrazy czci i szacunku dla zmarłych są podstawowa forma kultury i tradycyjnej, animistycznej religijności wszystkich Malgaszy. Kult zmarłych to serce ich tradycji.

Czytaj całość…
 
sie 09 2007
Tradycja Tsam w Mongolii odżywa PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
09.08.2007.

 

W klasztorze Amarbayasgalant, 310 km od stolicy Mongolii Ułanbatoru, w dniach 22-24 sierpnia po raz drugi od 65 lat odbywa się doroczna ceremonia tańca Tsam.
Tradycja wykonywania tego popularnego szczególnie w XIX w. buddyjskiego tańca w maskach, odzwierciedlającego rytuały tantryczne, została przerwana w 1937 r. wskutek prześladowania buddyzmu przez władze komunistyczne i przywrócona we wrześniu 2002 r.

Czytaj całość…
 
sie 09 2007
Legenda o afrykańskiej kobiecie PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
09.08.2007.

 

Aby się wyleczyć z owej choroby, stosowali przeróżne lekarstwa, ale wszystko na nic, bez żadnego skutku. Wówczas zebrała się grupa mędrców i po naradzie postanowiono udać się do fetysza, pośrednika między Bogiem i ludźmi. Po zapoznaniu się z ową dziwną chorobą również i fetyszer rozłożył ręce, nie mogąc nic poradzić. Ale zaproponował, że zaprowadzi mędrców do samego Boga. I tak też się stało.

Czytaj całość…
 
sie 09 2007
Pojęcie czasu w Afryce PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
09.08.2007.

 

 Mówienie o roli czasu w Afryce, czy też innymi słowy o pojęciu czasu u Afrykańczyków jest przedsięwzięciem trudnym i delikatnym. Trzeba by najpierw sporządzić dla całej Afryki spis powiedzeń o czasie, aby móc w pełni zrozumieć jego rolę i oddźwięk w życiu Afrykańczyków. Tymczasem, ograniczony rozmiarami tego artykułu, chciałbym wam przybliżyć afrykańską mentalność czasu

Czytaj całość…
 
sie 09 2007
Kult przodków w Afryce PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
09.08.2007.

 

 W zairskim rycie Mszy świętej po uroczystym przystąpieniu do ołtarza następuje odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych. Zaprasza się i wzywa pomocy Matki Najświętszej, patrona kościoła, patrona dnia, aniołów i przodków, którzy szczerze szukali w życiu Boga, choć nie znali Chrystusa

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 8 z 19
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
22 Listopada 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Cecylia, Marek,
Maur, Wszemiła
Do końca roku zostało 40 dni.