Aktualności arrow Misje i Kultury              
Advertisement
Misje i Kultury
sie 09 2007
Jaka jest religijność Afrykańczyków ? PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
09.08.2007.

 

  Jaka jest religijność Afrykańczyków? J. Mbiti w swojej książce “African Religions and Philosophy” pisze: “Religia jest najmocniejszym elementem tradycyjnego (afrykańskiego) społeczeństwa i wywiera prawdopodobnie największy wpływ na myślenie i styl życia ludzi. Ponieważ tradycyjne religie przenikają wszystkie dziedziny życia, nie ma więc formalnego rozróżnienia pomiędzy sacrum i profanum, pomiędzy religijnym i niereligijnym, pomiędzy duchowymi i materialnymi dziedzinami życia.” I rzeczywiście wydawać by się mogło, że Afrykańczyk z natury swojej jest religijny. Wydawać by się mogło, bo nasze rozumienie religijności różni się jednak zdecydowanie od afrykańskiego

Czytaj całość…
 
sie 09 2007
Buszmeni modlą się tańcem PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
09.08.2007.

 

  Taniec jest chyba ostatnim przejawem kultury Buszmenów na Kalahari; czymś, co często jest ich ostatnią własnością, której nic i nikt nie może im odebrać tak długo, jak długo będą żyli. Cała ich kultura szybko ginie z powodu przemian cywilizacyjnych i presji innych grup. Problem Buszmenów jest podobny do problemu Indian amerykańskich i australijskich Aborygenów.

Czytaj całość…
 
sie 09 2007
Afrykanskie rozumienie Jezusa PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
09.08.2007.

 

 Chrystus-Król czy Chrystus-Przodek? Chrystologiczne poszukiwania
afrykańskich chrześcijan.

Afryka jest kontynentem o najdynamiczniej rozwijającym się chrześcijaństwie. Słysząc takie stwierdzenie, sformułowane na bazie ostatnich statystyk, można ulec złudzeniu, że jeszcze parę lat i cała Afryka będzie chrześcijańska. Jednak historia chrześcijaństwa w Afryce odnotowywała już takie nadzieje niejednokrotnie. Na Światowej Konferencji Misyjnej obradującej w Edynburgu w 1910 r. prognozowano, iż w przeciągu jednej generacji afrykańskie religie zanikną.

Czytaj całość…
 
sie 09 2007
Afrykanski Jezus -UZDROWICIEL PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
09.08.2007.

 

Jednakze afrykanczyk - koncentruje się na Chrystusie jako Uzdrowicielu-Lekarzu (nganga. Ten aspekt działalności Jezusa przez długi czas był niedoceniany i prawie nieobecny w przepowiadaniu europejskich misjonarzy w Afryce. Wiązało się to z dominującym w Europie bardzo krytycznym podejściem do rozumienia znaków dokonywanych przez Jezusa. Tymczasem ewangeliczne relacje poświęcają dość dużo uwagi Jezusowi przywracającemu ludziom zdrowie.

Czytaj całość…
 
sie 09 2007
Indianie Ache-Paragwaj PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
09.08.2007.

Spośród różnych grup etnicznych wschodniej części Paragwaju Indianie Aché stanowią grupę najmniejszą. W przeszłości zdarzało się wiele zabójstw i uprowadzeń, zaś ich dzieci, traktowane jako towar, sprzedawane były przez przedstawicieli tzw. "społeczności cywilizowanej". Mimo prześladowań Indianie dzielnie bronili tego, aby nikt z nich nie przestał być aché, tzn. osobą.Aché są ostatnimi z Indian, którzy "wyszli z lasu" i weszli w kontakt z lokalną ludnością paragwajską.
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 nast. » koniec »»

Pozycje :: 9 - 16 z 19
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.