Aktualności arrow Historia misji              
Advertisement
Historia misji
sie 11 2007
Jan Paweł II - papież misjonarz PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Bez wątpienia największym ewangelizatorem współczesnego świata jest Ojciec św. Jan Paweł II. Jego misyjne nastawienie uwidoczniło się wkrótce po wyborze na Stolicę Piotrową, kiedy w czasie Mszy św. uroczyście rozpoczynającej pontyfikat wypowiedział znamienne słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Misje po Soborze Watykańskim II PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

W poprzednim stuleciu dzieło misyjne uległo ogromnym przeobrażeniom. Najpoważniejszą rolę odegrał Sobór Watykański II, który zapoczątkował burzliwą dyskusję, jakże brzemienną dla działalności ewangelizacyjnej.

Dynamicznie przebiegająca akcja misyjna uległa nagłemu zahamowaniu. Teoretycy misji i sami misjonarze stanęli w obliczu pytań, zrodzonych pod wpływem nowej rzeczywistości. Odpowiedź na nie miała zadecydować o dalszych losach dzieła misyjnego Kościoła katolickiego.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Dekret o misjach-Ad gentes PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Sobór Watykański II pod wieloma względami okazał się przełomowy, także w dziedzinie misji. Widać to najlepiej w zaproponowanym wówczas programie odnowy „aggiornamento” - dostosowania Kościoła do współczesnej sytuacji świata.
Wymiar misyjny odnajdujemy prawie we wszystkich dokumentach soborowych, jednak w sposób szczególny w dekrecie Ad gentes. To stąd pochodzi słynne stwierdzenie: „Kościół ze swej natury jest misyjny”.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Kościół w okresie dekolonizacji PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Zaraz po II wojnie światowej gwałtownie zakwestionowano zdobycze kolonialne Zachodu. W latach 1945-1960 około 40 krajów kolonialnych stało się niezależnymi państwami. Rozpoczął się proces dekolonizacji ogromnych obszarów, począwszy do Azji, gdzie w 1945 roku niepodległość uzyskały Filipiny i Indonezja, a nieco później Indie i Pakistan. Z kolei rok 1960 został nazwany rokiem Afryki, bo wielu państwom tego kontynentu udało się wówczas zrzucić jarzmo kolonializmu.

To, co wydarzyło się w połowie XX wieku Kościół przewidział znacznie wcześniej, jednak praktycznie nie był przygotowany na taki rozwój wypadków. Misjonarze z dnia na dzień znaleźli się w całkowicie nowej sytuacji. Nic więc dziwnego, że w środowiskach misjonarskich dała się zauważyć niepewność i zamęt. Tym bardziej, że wydarzenia polityczne wraz z przyśpieszeniem zjawiska sekularyzacji zmuszały do szukania nowych metod ewangelizacji lub wręcz ją uniemożliwiały.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Misje w czasie II wojny światowej PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym XX wieku. Ponad 56 milionów istnień ludzkich, bezpowrotne zaprzepaszczenie dziedzictwa kulturowego, trudne do wycenienia straty materialne - to tylko niektóre ze skutków machiny wojennej, która przetoczyła się przez większość kontynentów.

Wojna w bolesny sposób dotknęła także Kościół. Jednocześnie była wielkim wyzwaniem i sprawdzianem gotowości Ludu Bożego do wyjścia naprzeciw nowej sytuacji, szczególnie poza Europą. Tym bardziej, że już I wojna światowa dostarczyła wiele cennych doświadczeń dla misji zagranicznych.

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 8 z 66
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.