Aktualności arrow Historia misji              
Advertisement
Historia misji
sie 11 2007
Wincenty Lebbe - św. Paweł współczesnych Chin PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Jednym z najbardziej znaczących misjonarzy XX wieku był Wincenty Lebbe, zwany przez niektórych - „Świętym Pawłem współczesnych Chin”. Urodził się w Belgii, jako najstarszy syn flamandzkiego notariusza. W domu rodzinnym panowała bardzo katolicka i zarazem liberalna atmosfera.
Już od wczesnej młodości Wincentego cechowała wrażliwość i zrozumienie dla zagadnień współczesności i aktualnych problemów misji. Jego marzeniem była praca w Chinach, na wzór lazarysty i męczennika - o. Gabriela Perboyre.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Pius XI - papież misyjny PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 


W 1922 roku na Stolicy Piotrowej zasiadł kard. Achille Ratti, który przybrał imię Piusa XI. W czasie swego 17-letniego pontyfikatu szczególnie dużo czasu i energii poświęcił zagadnieniu ewangelizacji, zwłaszcza w Azji i Afryce, czym zasłużył sobie na przydomek „papieża misyjnego”.

Już cztery miesiące po objęciu rządów ogłosił swój program dotyczący dzieła misyjnego. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego jasno ukazał, że obowiązek wspierania ewangelizacji spoczywa na każdym ochrzczonym - począwszy od papieża, a skończywszy na ostatnim wiernym.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Przedsięwzięcia misyjne o. P. Manny PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

„Dlaczego świat chrześcijański żyje spokojnie, ignorując pierwszy obowiązek Kościoła? Dlaczego przede wszystkim tyle obojętności ze strony duchowieństwa?” Takie pytania stawiał sobie współczesnym o. Paweł Manna - wielki entuzjasta spraw misji I połowy XX wieku.

Przez 50 lat budził sumienia, otwierał serca i starał się zaangażować w dzieło ewangelizacji cały Kościół. Widząc, że w krzewieniu ducha misyjnego wiele zależy od samych kapłanów, założył Unię Misyjną Duchowieństwa. Jan XXIII nazwał o. Mannę „nowym Kolumbem przedsięwzięć misyjnych”.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Polskie misje w latach międzywojennych PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Narodzinom II Rzeczypospolitej towarzyszyły jednak trudne realia kraju zrujnowanego wojną i zaborami.
Mimo niełatwych początków coraz bardziej wzrastał udział Polaków w misyjnym zaangażowaniu Kościoła. Pod koniec okresu międzywojennego na misjach pracowało już 263 kapłanów i braci oraz 210 sióstr zakonnych pochodzących z Polski.

Do rozwoju ruchu misyjnego w odrodzonej Polsce przyczynił się arcybiskup Edmund Dalbor, kardynał i pierwszy prymas w wolnym kraju. W archidiecezjach: gnieźnieńskiej i poznańskiej założył Związek Misyjny Kleru i Duchowieństwa, a dla osób świeckich Towarzystwo Misyjne. Kard. Dalbor troszczył się także o wychowanie w duchu misyjnym dzieci, co wpłynęło na rozkwit działalności Dzieła św. Dziecięctwa Jezus.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
"Maximum illud" - "Magna Charta" misji nowożytnych PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 


Wielka Karta misji nowożytnych” - takie miano zyskała encyklika Benedykta XV „Maximum illud”. Wydany w 1919 roku dokument wyraźnie kontrastuje z wąsko pojmowanym wówczas rozumieniem misji i utartą w przeszłości praktyką.

Papież, apelując o tworzenie Kościołów całkowicie autochtonicznych, kieruje swoje słowa do trzech adresatów: do przełożonych misyjnych, misjonarzy i ludu wiernego.

Benedykt XV w encyklice „Maximum illud” w pierwszej kolejności zwraca się do przełożonych misyjnych: biskupów, Wikariuszy i Prefektów Apostolskich, nazywając ich „duszą misji”. Zachęca ich do stymulowania działań swoich współpracowników i poleca im troskę o odpowiednie wprowadzanie nowoprzybyłych misjonarzy w rzeczywistość misyjną. Krytykuje także zasiedziały tryb życia niektórych przełożonych, którzy zatracili ducha dynamizmu i gorliwości w zakładaniu nowych stacji misyjnych.

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast. » koniec »»

Pozycje :: 9 - 16 z 66
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
18 Listopada 2017
Sobota
Imieniny obchodzą:
Aniela, Cieszymysł,
Filipina, Galezy,
Klaudyna, Odo, Otto,
Roman, Tomasz
Do końca roku zostało 44 dni.