Aktualności arrow Historia misji              
Advertisement
Historia misji
sie 10 2007
Ewangelizacja Polski PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 


Dzięki talentowi dyplomatycznemu władcy Polan - Mieszka I, jego państwo zostało uznane przez Cesarstwo Niemieckie. Jednak pozostawanie Polski przy pogaństwie dawało podstawy dla zagrożenia ze strony Niemiec pod pozorem szerzenia chrześcijaństwa. Mieszko zrozumiał, że musi bezzwłocznie i dobrowolnie przyjąć wiarę chrześcijańską i to nie z rąk niemieckich.

Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Ewangelia na Wyspach Salomona w dobie postkolonialnej PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 

Kolonialny status Wysp Salomona dotrwał do roku 1980, kiedy to Brytyjki Rząd kolonialny obdzielił ich mieszkańców niepodległością (za wyjątkiem Bougainville, północna część Wysp Salomona, która dzieliła odmienne losy kolonialne i obecnie przynależy do Papui Nowej Gwinei). Od tamtego czasu (1980) archipelag ten jest pełnoprawnym członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i w chwili obecnej przeżywa podobne niepokoje i zagrożenia, jakich doświadcza sporo innych nacji w Melanezji, Mikronezji czy Polinezji na Pacyfiku.

Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Misje nestorianskie PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 


Pod koniec IV wieku Cesarstwo Rzymskie podzieliło się na Zachodnie i Wschodnie, zwane Bizancjum. Stolica Wschodu - Konstantynopol stał się centrum świata chrześcijańskiego. Tam odbyły się wszystkie sobory ekumeniczne i tam rozwijała się teologia.
Bogate życie duchowe w Bizancjum szło w parze z wiernością nakazowi misyjnemu pozostawionemu przez Jezusa. Z wielką gorliwością realizowali go zakonnicy, pustelnicy, kupcy i żołnierze, a nawet miejscowi władcy. Jednak najbardziej zadziwiającą kartę w historii chrześcijaństwa zapisały misje nestoriańskie.

Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Średniowieczne misje orężne PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 

 W mentalności Średniowiecza władza łączyła w sobie funkcję świecką i religijną. Na królu spoczywał obowiązek rozszerzania panowania Chrystusa. Niestety, często czyniono to w sposób brutalny.
Karol Wielki stosował metodę, w której najpierw zbrojnie podbijał dany lud, a następnie utrwalał ten podbój poprzez ochrzczenie podbitych. Tak było chociażby w przypadku Sasów. W ten sposób w historii ewangelizacji pojawił się nowy termin – misje orężne.

Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Misja w Średniowieczu Grzegorz Wielki PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 


 Kluczową postacią tamtego czasu, która potrafiła wznieść się ponad swoją epokę, zrozumieć jej prawdziwe wymagania i kształtować przyszłość był papież Grzegorz I, nazwany przez historię Wielkim. Inni nadali mu przydomek „papieża misyjnego”.

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast. » koniec »»

Pozycje :: 57 - 64 z 66
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.