Aktualności arrow Historia misji              
Advertisement
Historia misji
sie 10 2007
Konkwista hiszpańska PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 

Historia misji...
Od pierwszych lat po odkryciu dokonanym przez Krzysztofa Kolumba, z Półwyspu Iberyjskiego wyruszały wyprawy zbrojne drobnej szlachty. Ich celem był podbój Ameryki dla pozyskania nowych ziem i poddanych. Faktorie zakładane dla handlu z tubylcami szybko zastąpiono kolonizacją.

Europejscy osadnicy zaczęli wprowadzać praktykę niewolnictwa i niszczyć rodzimą kulturę. Ich postawa rzuca cień na dzieło ewangelizacji w Ameryce Łacińskiej. Ten cień wszedł do historii pod nazwą – konkwista.

Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Era wielkich odkryć geograficznych PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 

Historia Misji...
3 sierpnia 1492 roku z hiszpańskiego portu Palos na czele trzech statków ruszył w podróż na zachód Krzysztof Kolumb. Wkrótce miała rozpocząć się era wielkich odkryć geograficznych, a tym samym wielkie wyzwanie dla Kościoła.

Chrześcijaństwo europejskie zostanie skonfrontowane z nieznanym dotąd faktem, że całe kontynenty nie słyszały jeszcze o Chrystusie. Odpowiedzią na tę sytuację będzie przebudzenie misyjne, które przejawi się w możliwie szybkich, masowych nawróceniach i chrztach nowoodkrytych ludów

Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Misje dyplomatyczne wśród Mongołów PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 

 W czasie gdy krucjaty nie potrafiły przełamać okrążenia muzułmańskiego półksiężyca, z północno-wschodnich stepów Azji ze swoimi konnymi hordami rusza na podbój świata wybitny strateg i dowódca. Jest nim Czyngis-chan, który nazywa siebie „cesarzem ludzkości”.

Mongołowie pojawiają się nagle i swój pierwszy atak kierują na Chiny. W 1215 roku Czyngis-chan zdobywa stolicę cesarstwa - Pekin. Wkrótce imperium mongolskie będzie się rozciągało od Morza Żółtego aż po Morze Czarne i obejmie prawie połowę ówczesnej ludzkości.

Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Chrystus na Madagaskarze PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 


 Krótka historia ewangelizacji wyspy.
Po odkryciu Madagaskaru przez Portugalczyków, pod koniec XVI wieku (1580 r.) Kościół podjął misję ewangelizacyjną wśród Malgaszy. Pierwsi dotarli tu dominikanie i jezuici. Wobec oporu tubylców nie osiągnęli jednak znaczących rezultatów w krzewieniu wiary chrześcijańskiej. Niektórzy zakonnicy przypłacili to życiem, inni opuścili nieprzyjazną im wyspę. Następni misjonarze pojawili się kilkadziesiąt lat później, na początku XVII stulecia (1515 r.), a kolejni przybyli w połowie tegoż stulecia, wraz z urzędnikami francuskiej Kompanii Indii Wschodnich, zakładając Misję Katolicką Lazarystów Wincentego ŕ Paulo. Również ta próba ewangelizacji Madagaskaru nie powiodła się.

Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Chrystianizacja Litwy PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 

Ostatnim państwem na terenie Europy, które przyjęło chrześcijaństwo było Wielkie Księstwo Litewskie. Stało się to stosunkowo późno, bo dopiero w II połowie XIV wieku.

Chrystianizacja Litwy dokonywała się dwiema drogami. Jedną z nich stanowił podbój ziem ruskich, ochrzczonych u schyłku X wieku i posiadających już własną organizację kościelną. Druga wynikała z aktywnej postawy wobec litewskich pogan ich katolickich sąsiadów – Zakonu Krzyżackiego, arcybiskupa Rygi oraz państwa polskiego.

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast. » koniec »»

Pozycje :: 41 - 48 z 66
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.