Aktualności arrow Historia misji              
Advertisement
Historia misji
sie 11 2007
Spór o ryty malabarskie PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Postęp w chrystianizacji Indii w XVII wieku dokonał się głównie dzięki odpowiedniej metodzie misyjnej zastosowanej przez misjonarzy jezuitów. Propagowana przez Roberto de Nobili zasada akomodacji umożliwiała zaakceptowanie indyjskich zwyczajów społecznych i sposobu życia oraz adaptację chrześcijaństwa do hinduizmu.

Nie wszyscy jednak popierali takie działania. W ten sposób powstał słynny w historii Kościoła spór o ryty malabarskie. Swoją nazwę wziął od, leżącej w południowych Indiach, malabarskiej prowincji jezuitów.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Misje w Kongo-XVI wiek PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Pierwsi misjonarze portugalscy dotarli tam w roku 1482. Ku swojemu zdziwieniu, zastali kulturę pod wieloma względami wyższą od ówczesnej kultury europejskiej. Mieszkańcy królestwa potrafili wytapiać żelazo i miedź, znali sztukę garncarską, a ich tkaniny były poszukiwane przez Portugalczyków do wyrobu żagli. Kongijczykom tego okresu znana była hodowla owiec, kóz i kur, a także uprawa prosa, sorgo, bananów, grochu i dyń. Misjonarze zostali dobrze przyjęci przez mieszkańców Królestwa Konga, co zaowocowało chrztem władcy Nzinga Nkuwa. Chrześcijaństwo powoli stawało się oficjalną religią dworu królewskiego. Niewątpliwie wybitną postacią chrześcijaństwa afrykańskiego był wielki król Mbemba Nizinga.

Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Polscy misjonarze w Afryce wczoraj i dziś PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 


Zaangażowanie Kościoła w Polsce w dzieło misyjne w Afryce rozpoczyna się w zasadzie dopiero w XIX wieku, kiedy prefektem Kongregacji Rozkrzewiany Wiary został Kardynał Mieczysław Ledóchowski (1882-1902). Wówczas też rozpoczęła swą działalność błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska, założycielka Sodalicji Mariańskiej (1894)). W tym okresie również zaczęło się ukazywać pierwsze czasopismo misyjne Echo z Afryki. Chociaż oboje odegrali niezwykle ważną rolę w animacji Polaków na rzecz misji, ich wpływ nie byłby tak wielki, gdyby nie znakomite postacie misjonarzy, którzy prowadzili wówczas pionierskie prace w Afryce i zainspirowali do niej innych Polaków.

Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Polskie misje w Persji PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 

Jedną z chlubnych kart misyjnego zaangażowania zapisała Polska. O czym mało kto wie, nasze państwo przez dwa wieki opiekowało się Kościołem w kraju nazywanym od 1935 roku Iranem, a wówczas Persją.

Wspólnota interesów chrześcijańskiej Polski i pogańskiej Persji wytworzyła się wskutek wspólnego wroga jakim była Turcja. <> Państwo polskie usiłowało wykorzystać swoje wpływy w Persji także do ewangelizacji tego kraju i objęcia opieką całej działalności misyjnej. Doskonała okazja pojawia się w roku 1604. Wtedy przybywają do Krakowa trzej karmelici włoscy, wysłani przez papieża Klemensa VIII do pracy misyjnej w Persji. Król Zygmunt III wręcza im listy polecające do szacha Abbasa I. To daje początek protektoratu królów polskich nad misjami w Persji.

Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Misje protestanckie PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 


Poza tym, pierwsze kraje protestanckie: Szwajcaria i państwa niemieckie, nie miały możliwości, aby posyłać ludzi na misje zamorskie. Innym czynnikiem ograniczającym projekty misyjne była sama teologia protestancka.

Twórca protestantyzmu Marcin Luter miał taką pewność bliskiego powrotu Chrystusa, że nie dostrzegał wagi misji zagranicznych. <> Uważał ponadto, że posłanie misyjne odnosiło się tylko do nowotestamentalnych apostołów, którzy spełnili swoje zadanie, szerząc Ewangelię w całym ówczesnym świecie. Innym faktorem niesprzyjającym aktywności misyjnej reformatorów był brak zakonów mniszych, które wykazywały największą aktywność misyjną.

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast. » koniec »»

Pozycje :: 33 - 40 z 66
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.