Aktualności arrow Historia misji              
Advertisement
Historia misji
sie 11 2007
Chrystianizacja Filipin PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Spośród wszystkich kontynentów najmniej otwarta na chrześcijaństwo okazała się Azja. W poszczególnych krajach tego regionu liczba wyznawców Chrystusa sięga najwyżej kilku procent. Zgoła inaczej sytuacja religijna wygląda na Filipinach.

Pod koniec XX wieku 83 % Filipińczyków wyznawało katolicyzm. Co więcej, 60 % wszystkich katolików na kontynencie azjatyckim mieszkało właśnie na Filipinach. Warto więc przyjrzeć się procesowi chrystianizacji tego kraju.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Misje na Soborze Watykańskim I PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

W latach 1869 – 1870 odbył się Sobór Watykański I. Mimo jeszcze trwającego w Europie przebudzenia misyjnego, Ojcowie Soborowi w bardzo małym stopniu uwzględnili problematykę misyjną Kościoła.

Wynikało to z wąskiego rozumienie pojęcia misji. Mówiono tu przede wszystkim o działalności misjonarzy wśród chrześcijan Kościołów wschodnich oraz wśród emigrantów katolickich w Ameryce Północnej. Zainteresowanie dla pierwszej ewangelizacji było na Soborze znikome.

Sobór Watykański I był o tyle przełomowy, że po raz pierwszy wzięli udział w obradach biskupi z Ameryki, Australii i Filipin, a także z misji afrykańskich. Szybko jednak przekonali się o swojej drugorzędnej pozycji w Kościele. 49 biskupów z terenów misyjnych stanowiło zaledwie 6 % wszystkich Ojców Soboru, a ich udział w dyskusjach był jeszcze mniejszy. Poza tym wszyscy biskupi misyjni mieli europejskie pochodzenie, z tego połowę stanowili Francuzi.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Przebudzenie misyjne w XIX w. PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Po prawie całkowitym zaniku dzieła ewangelizacji w II połowie XVIII wieku, nastąpiło przebudzenie misyjne. W ramach XIX-wiecznego ruchu odnowy w Kościele, misje katolickie, podobnie jak wcześniej protestanckie, przeżywały okres niesamowitego rozkwitu. Szczególną rolę odegrał w tym papież Grzegorz XVI.

Rozbudzenie ducha misyjnego dokonało się zarówno pod wpływem czynników zewnętrznych jak i za sprawą faktorów wewnątrzkościelnych. Należy jednak zaznaczyć, że przebudzenie misyjne miało swoje niezależne korzenie religijne i dlatego nie należy dopatrywać się w nim zjawiska, które powstało na bazie kolonializmu europejskiego.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Upadek misji w dobie Oświecenia PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Po bujnym okresie działalności misyjnej Kościoła katolickiego nastąpił jej głęboki kryzys. Począwszy od połowy XVIII wieku do ok. roku 1820 możemy mówić o prawie całkowitym zaniku dzieła ewangelizacji. Oblicza się, że na przełomie wieków pracowało na misjach mniej niż trzystu misjonarzy.

Złożyło się na to wiele przyczyn, m.in. kontrowersje wokół rytów akomodacyjnych, kasata zakonu jezuitów i Wielka Rewolucja Francuska. Równie ważne były przemiany religijne, filozoficzne i polityczne w Europie, które wyraziły się w takich prądach jak jansenizm i Oświecenie.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Misje w Ameryce Północnej PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

W 1497 roku włoski żeglarz w służbie Anglików - Sebastian Caboto, odkrył Północną Amerykę. Niemal od pierwszej chwili czynnikiem decydującym w rozwoju nowożytnej historii tego kontynentu było chrześcijaństwo.

Rozległe terytorium Ameryki Północnej zostało w znacznej mierze skolonizowane przez trzy mocarstwa europejskie: katolicką Hiszpanię i Francję oraz protestancką Anglię. Ten fakt nadał kształt próbom ewangelizacji prowadzonym na lądzie zwanym Nowym Światem.

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast. » koniec »»

Pozycje :: 25 - 32 z 66
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.