Aktualności arrow Historia misji              
Advertisement
Historia misji
sie 11 2007
Wpływ I wojny światowej na misje katolickie PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Na prowadzenie działalności misyjnej duży wpływ mają czynniki zewnętrzne. Dzięki nim misje mogą kwitnąć lub doznawać trudności.

I wojna światowa bez wątpienie wpłynęła hamująco na ewangelizację. Wydalenia misjonarzy, odcięcie dopływu pomocy materialnej i zmiana obrazu europejskich chrześcijan w oczach tubylców – to tylko najważniejsze elementy tego niekorzystnego wpływu.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Misje prawosławnych PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Rozdzielenie się Kościołów rzymskiego i bizantyjskiego w 1054 roku wpłynęło hamująco na idę misyjną Kościoła prawosławnego. W teologii i działaniu dawano pierwszeństwo misji wewnętrznej nad zewnętrzną.
W tym względzie Prawosławny Kościół Rosyjski zajął odrębne stanowisko. Praktycznie jako jedyny spośród wszystkich autokefalicznych wspólnot Kościoła Wschodniego przyczynił się w późniejszych wiekach do rozszerzania chrześcijaństwa.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Misjonarze werbiści PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Blisko 130 lat temu powstało zgromadzenie zakonne, którego nie sposób pominąć przy omawianiu działalności misyjnej Kościoła. Założone z myślą o pierwszej ewangelizacji, do dzisiaj stara się wypełniać swój charyzmat.

Mowa tu o Zgromadzeniu Słowa Bożego, znanym w Polsce pod nazwą werbiści. 5 października 2003 roku, w ramach 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, został kanonizowany założyciel tej misyjnej wspólnoty - o. Arnold Janssen.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Chrystianizacja Oceanii PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Na antypodach świata, na tysiącach wysp rozrzuconych pośród błękitnych wód Pacyfiku, rozciąga się Oceania. I choć wraz z Australią zajmuje prawie 1/3 powierzchni ziemi, to liczba mieszkańców nie osiąga nawet 30 milionów.

Ewangelizacja Oceanii rozpoczęła się na dobre dopiero w XIX wieku. Ogromne odległości geograficzne, różnice kulturowe między mieszkańcami poszczególnych wysp, liczne języki i dialekty, a w końcu wpływ sytuacji politycznej i kolonialnej - to swoiste właściwości, z którymi musieli zmierzyć się misjonarze pracujący wśród ludów Oceanu Spokojnego.

Czytaj całość…
 
sie 11 2007
Zgromadzenia misyjne XIX wieku PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
11.08.2007.

 

Burzliwe fale Rewolucji Francuskiej wydawały się skazywać Kościół katolicki na śmierć. Jednakże Restauracja przyniosła ze sobą przebudzenie chrześcijaństwa. Kenneth Latourette pisał: „Ma się wrażenie, że nigdy nie było takiego ożywienia; nigdy chrześcijaństwo nie było tak silne, nawet w swoich wyidealizowanych pierwszych wiekach”.

Wiek XIX jest niezmiernie ważny także dla historii misji. Powstały wówczas dziesiątki nowych zgromadzeń misyjnych. Niektórym z nich spróbujemy się przyjrzeć.

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast. » koniec »»

Pozycje :: 17 - 24 z 66
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.