Aktualności arrow Pionierzy misji              
Advertisement
Pionierzy misji
sie 10 2007
Polacy jako misjonarze w Chinach PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 

 Misyjne zaangażowanie werbistów polskiego pochodzenia w Chinach stanowi jeden z wielu rozdziałów długiej i przebogatej historii udziału Polaków w dziele ewangelizacji Państwa Środka . Obecność Polaków na tym polu misyjnym sięga dalekiej przeszłości. Już w średniowieczu z misją dyplomatyczną do Chin udaje się Polak Benedykt z wrocławskiego zakonu Franciszkanów.


Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Ojciec tredowatych w Indiach PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

 


 Czym byłby dramat milionów cierpiących z głodu i schorowanych Indyjczyków bez Kościoła Katolickiego, jego organizacji i misjonarzy? Jak wyglądałaby scena misji katolickich w świętym mieście Puri i jego okolicach, bez udziału starego i zasłużonego misjonarza o. Mariana Żelazka, Polaka i Werbisty? Takie pytania nasuwają się, kiedy wspominamy postać nestora polskich misjonarzy, który 30 stycznia został oficjalnym kandydatem do pokojowej O. Marian Żelazek urodził się w 1918 roku w Palędziu, w małej miejscowości pod Poznaniem. Jego rodzice Stanisława i Stanisław Żelazkowie mieli szesnaścioro dzieci, on był siódmym z nich. W 1926 roku cała rodzina przeniosła się do Poznania, gdzie Marian rozpoczął szkołę. Dwa lata później wstąpił do, Gimnazjum Misyjnego w Górnej Grupie a po jego ukończeniu do nowicjatu Księży Werbistów w Chludowie koło Poznania. W dniu 4 września 1939 roku złożył pierwsze śluby zakonne. Niestety niezbyt długo mógł cieszyć się swoim kleryckim życiem. Wybuch II wojny światowej czasowo pokrzyżował plany młodego zakonnika.


Czytaj całość…
 
sie 10 2007
Pawel z Tarsu,Apostol Narodow PDF Drukuj Email
Dodał: Zdzisław Grad   
10.08.2007.

Św. Paweł – Apostoł narodów, urodził się około 8 roku po Chrystusie w Tarsie, hellenistycznym mieście leżącym w Cylicji, nad morzem Śródziemnym. Wywodził się z wierzącej rodziny żydowskiej i posiadał obywatelstwo rzymskie. Od dziecka oddychał klimatem religijnego synkretyzmu i mówił potocznym językiem greckim. Już przez pochodzenie był przygotowany do roli jaką miał odegrać. Przedstawiciel mentalności żydów z diaspory, uosabiał z jednej strony niezwykłą siłę judaizmu w tym, co jest w nim z prawdy i wielkości; z drugiej strony odczuwał konieczność przekraczania jego ram.

Czytaj całość…
 
Zobacz też…
«« start « poprz. 1 2 nast. » koniec »»

Pozycje :: 9 - 11 z 11
Aktualności przez kanał RSS
Znajdź mnie na Facebook'u
Rozmaitości
Ciekawe strony
Galeria Zdjęć
Księga Gości
Audycje Radiowe
Zamów moje książki
Mapa Strony
Kontakt
Napisz do nas
Dzisiaj jest...
21 Listopada 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.